Festiwal KONTAKT. Dla kogo Grand Prix, nagrody i wyróżnienia?
Widzowie i goście 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT w Toruniu przez ponad tydzień obejrzeli 13 przedstawień konkursowych zespołów z Czech, Francji, Litwy, Łotwy i Polski.
Za nami święto teatru, przez osiem dni mieliśmy okazje doświadczać sztuki bez granic, czym jest teatr, czym jest kontakt – mówiła na gali zamknięcia Renata Derejczyk, dyrektor Teatru Horzycy i Festiwalu KONTAKT.
Zwycięzcą okazał się spektakl, który kończył Festiwal KONTAKT: Nagroda Główna Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego trafiła do STUDIO teatrgaleria „The Employees” Łukasza Twarkowskiego.
Grand Prix odebrała (wraz z zespołem) Daria Korczakowska, dyrektorka artystyczna:
Bardzo jesteśmy dumni, że jesteśmy tutaj. To festiwal o niezwykłej tradycji. To wyróżnienie być tu, a co dopiero ta wspaniała nagroda. Festiwal, który pasję do teatru ma tak niezwykłą i przez wszystkie pory wychodzacą, że buduje to serca nasze… Dziękujemy Łukaszowi i jego grupie genialnych realizatorów za to, że przywracają wiarę w teatr jako sztukę wizualną i dziękuję zespołowi, że to udźwignął – tak oryginalną rzecz.
Nagrodę Prezydenta Miasta Pawła Gulewskiego dla najciekawszej osobowości festiwalu otrzymała Czułpan Chamatowa w spektaklu „Kraina głuchych” (teatr z Rygi, reżyser Alvis Hermanis). Aktorka Czułpan Chamatowa była uwielbianą w Rosji gwiazdą kina i teatru. Kiedy sprzeciwiła się inwazji Rosji na Ukrainę, została okrzyknięta zdrajczynią i musiała uciekać z kraju. Uzasadnienie nagrody:
Przyjechała, żeby zagrać w spektaklu, ale jest również osobą, która znajduje się bardzo trudnej osobistej, politycznej i językowej sytuacji.
Nagroda dla najlepszego aktora: Damian Kwiatkowski w spektaklu “Ostatnie dni Eleny and Nicolae Ceaușescu” Teatru Polskiego z Bydgoszczy, który jako generał stworzył wieloznaczną rolę, na której opiera się cały spektakl.
Nagroda dla najlepszej aktorki: Małgorzata Zawadzka “Pewnego długiego dnia” Narodowy Stary Teatr w Krakowie.
Wyróżnienie dla aktora: Danius Svobonas w roli Doriana w litewskim spektaklu “Dorian” w reżyserii Roberta Wilsona.
Wyróżnienie dla najlepszej aktorki: Agnieszka Dziewa “Niepokój przychodzi o zmierzchu” Wrocławski Teatr Pantomimy, reż. Małgorzata Wdowik.
Nagroda ZASP im. Zdzisława Maklakiewicza: „Maklak” za najlepszy epizod aktorski trafił do Wojciecha Niemczyka – „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Teatr im. Stefana Żeromskiego (Kielce) i Teatr Łaźnia Nowa (Kraków).
W imieniu całego zespołu Teatru Żeromskiego w Kielcach bardzo dziękuję. Chciałem powiedzieć, że ten spektakl zaczął żywot na naszym festiwalu, czytaliśmy adaptację jeszcze ciepłej książki Mateusza Pakuły – a potem się tak potoczyło, że zbieramy nagrody.
Nagroda Młodych „Krzyk młodego pokolenia” od studentów szkół teatralnych trafiła do Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego za “Niepokój przychodzi o zmierzchu” Małgorzaty Wdowik.
Dla reżysera lub reżyserki, którzy mówią naszym językiem, którzy tworzą teatr, który chcemy oglądać, chcemy o nim dyskutować i chcemy go też współtworzyć.
W jury festiwalu zasiadali Wioleta Deczewa (profesor teatrologii – Bułgaria), Raluca Rădulescu (dziennikarka teatralna, redaktorka, tłumaczka – Rumunia) oraz Thomas Irmer (krytyk teatralny – Niemcy).
Tegoroczny Festiwal KONTAKT odbywał się od 31 maja do 7 czerwca.