Fundacja Światło z międzynarodowym medalem
Na Targach iENA w Norynberdze doceniono pakiet oprogramowania „Asystent wzrokowy osoby niepełnosprawnej” przyznając mu brązowy medal. Przedstawiony na targach pakiet oprogramowania skupiony jest na przywracaniu kontroli nad otoczeniem, umożliwiając sterowanie dedykowanymi aplikacjami komputerowymi za pomocą narządu wzroku za pośrednictwem okulografu, zastępując klawiaturę i mysz. Dla osób chorych i niepełnosprawnych to ogromne ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu.
Pakiet oprogramowania „Asystent wzrokowy osoby niepełnosprawnej” opracowany pod kierunkiem dr. hab. Jacka Matulewskiego, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (współautorzy: dr Bibianna Balaj, mgr Anna Grajpel- Dybowska, mgr Monika Kwilińska, mgr Anna Betlejewska oraz absolwenci informatyki stosowanej: Dawid Gruszczyński, Łukasz Piasecki oraz Mateusz Kuchta).
Oprogramowanie rozwiązuje problem utraty możliwości korzystania z komputera przez osoby niepełnosprawne (sparaliżowane czterokończynowo) i w konsekwencji znaczne zmniejszenie ich bodźcowania, ale przede wszystkim problem zerwania kontaktu z bliskimi i znajomymi. Długoterminowym celem jest poprawienie samopoczucia (tzw. dobrostanu) pacjentów, co ma też ogromny wpływ na skuteczność ich terapii. Szacuje się, że grupa osób niepełnosprawnych w Polsce, które nie mogą kontrolować mięśni liczy około 10 tys. osób, w tym 2,5 tys. osób po wybudzeniu ze śpiączki. W Europie grupa ta liczy przynajmniej 1 mln osób – czytamy na fanpage Fundacji Światło.