Geotermalna ciepłownia o. Rydzyka coraz bliżej. Ma kosztować…
Spółka Geotermia Toruń rozstrzygnęła przetarg na budowę ciepłowni geotermalnej w toruńskim Porcie Drzewnym. Zwyciężyło konsorcjum Inżynieria Rzeszów – Energy Solutions, które wyceniło ofertę na 61,4 mln zł.
Przetarg na budowę ciepłowni geotermalnej przy ul. Starotoruńskiej, która będzie wykorzystywać istniejące tam otwory TG-1 i TG-2, został ogłoszony jeszcze w wakacje. Do spółki Geotermia Toruń wpłynęła jedna oferta. Złożyło ją konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Energy Solutions. Wyceniły one swoje usługi na 61,4 mln zł.
Pod koniec ubiegłego tygodnia ich oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Od rozpoczęcia prac w Porcie Drzewnym dzieli nas już tylko zawarcie umowy wykonawcą, który będzie mieć 420 dni na realizację inwestycji. Po ukończeniu robót przeprowadzi on testy w ciepłowni, rozruch technologiczny i szkolenia dla pracowników.
– Przedsięwzięcie będzie polegało na wybudowaniu w Toruniu nowej ciepłowni geotermalnej, wykorzystującej istniejące otwory geotermalne TG-1 i TG-2. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – czytamy na stronie Geotermii Toruń.
Cel inwestycji to „budowa jednostek wytwórczych skutkujących zwiększeniem wytwarzania energii z odnawialnych źródeł”, „wykorzystanie do ogrzewania budynków w Toruniu bogatych zasobów wód geotermalnych okolic Torunia, a w szczególności złóż dostępnych dzięki dwóm wykonanym i przebadanym otworom geotermalnym”.
Jakie mają być efekty tego projektu? W materiałach przetargowych wymienia się m.in. „wykorzystanie źródeł geotermalnych do ogrzewania budynków w Toruniu”, „zmniejszenie zużycia energii pierwotnej”, „spadek emisji gazów cieplarnianych”, „wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski”, „zachęcenie innych potencjalnych inwestorów do wykorzystywania zasobów energii geotermalnej”, „korzystny wpływ na adaptację do zmian klimatu”.
W ciepłowni w Porcie Drzewnym ma pracować 18 osób.