Harmonogram szczepień. Kiedy rusza rejestracja, jak można się zapisać?
15 stycznia ruszy rejestracja na szczepienia dla osób 80+ oraz formularz zgłoszeniowy dla wszystkich powyżej 18. roku życia; od 22 stycznia rozpocznie się rejestracja dla osób 70+, a od 25 stycznia szczepienia tych osób w 5994 punktach szczepień – wynika z informacji opublikowanych przez KPRM.
KPRM w publikowanych w mediach społecznościowych oraz przedstawionych na konferencji prasowej planszach poinformowało, że:
– w styczniu rejestrowani na szczepienia będą wyłącznie seniorzy (najpierw 70+, potem 80+), natomiast zgłaszać chęć zaszczepienia mogą wszyscy od 18. do 69. roku życia
– średnio 360 tys. dawek szczepionki trafia do Polski, z tego 180 tys. dawek będzie rozdysponowane do punktów szczepień, a 180 tys. zostanie pozostawione na drugą dawkę szczepienia
– w całej Polsce będzie niecałe 6 tys. punktów szczepień (5994), a więc przy rozdysponowaniu 180 tys. dawek tygodniowo każdy punkt będzie podawał około 30 dawek tygodniowo
– najwięcej punktów szczepień ma znaleźć się w woj. mazowieckim – 841, a najmniej w woj. lubuskim – 162
Jak można zarejestrować się na szczepienie?
Rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 będzie można przez infolinię telefoniczną pod numerem 989; przez stronę internetową pacjent.gov.pl i osobiście w punkcie szczepień. Oba systemy zdalne zostaną uruchomione o północy z czwartku na piątek. Pod numerem 989, gdzie teraz można uzyskać informacje na temat programu szczepień, od piątku będzie można połączyć się z konsultantem, które zarejestruje pacjenta na szczepienie w konkretnym punkcie i konkretnym terminie.
Telefonujący zostanie uprzedzony o nagrywaniu i przetwarzaniu danych. Jeśli etap szczepień dla telefonującego już się rozpoczął, dzwoniący powinien wybrać 1, podać imię, nazwisko, PESEL i numer kontaktowy. Konsultant zaproponuje najbliższe możliwe daty szczepienia w najbliższym możliwym punkcie i zapisze na wybrany termin. Po rozmowie rejestrujący się otrzyma wiadomość SMS z terminem i miejscem, w przeddzień szczepienia zostanie do niego wysłana wiadomość z przypomnieniem.
Na podanie drugiej dawki szczepionki pacjent zostanie umówiony w punkcie szczepień po podaniu pierwszej.
E-rejestracja za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl będzie wymagać profilu zaufanego. Rejestrujący się będzie musiał potwierdzić dane i zaakceptować regulamin. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień w pobliżu adresu podanego na koncie pacjenta.
Gdyby komuś żaden z zaproponowanych terminów nie odpowiadał lub pacjent chciałby zmienić lokalizację, dogodne miejsce i czas będzie można wskazać przez wyszukiwarkę. Także w tym przypadku po dokonaniu rezerwacji pacjent otrzyma SMS z datą i miejscem szczepienia, a w przeddzień dostanie tą samą drogą przypomnienie.
Dworczyk zapowiedział, że będzie także możliwość osobistego zapisania się w punkcie szczepień „zwykle w naszym POZ, z którego skorzystamy”.
Materiał: PAP