85 lat od pierwszych straceń na Barbarce – znamy program obchodów
W niedzielę w Miejscu Pamięci Narodowej na Barbarce odbędzie się coroczna uroczystość upamiętniająca pomordowanych w 1939 roku.
Jej pierwszym punktem będzie msza święta, która rozpocznie się o 13:00. Następnie pod pomnikiem Ku czci Pomordowanych na Barbarce zaplanowano uroczystość patriotyczną, podczas której asysta wojskowa złoży jedną symboliczną wiązankę kwiatów. Utwory patriotyczne wykona Orkiestra Wojskowa w Toruniu.
Darmowy autobus MZK na Barbarkę odjedzie z pl. św. Katarzyny (przystanek przy CKU) o godz. 12:20, natomiast powrotny z Miejsca Pamięci Narodowej bezpośrednio po uroczystości.
Coroczne październikowe nabożeństwo w Miejscu Pamięci Narodowej, odprawiane w rocznicę pierwszych straceń po wybuchu wojny w 1939 r., upamiętnia ofiary Barbarki, pobliskiego Przysieka i żwirowni leśnictwa Olek. Byli to przedstawiciele miejscowych elit społecznych, naukowych i gospodarczych: naukowcy, urzędnicy, nauczyciele, duchowni, harcerze. Ludzie ci stracili życie w ramach zaplanowanej i konsekwentnie przeprowadzonej hitlerowskiej akcji „Inteligencja”, zwanej także zbrodnią pomorską 1939 r.
Wielka akcja eksterminacyjna na Barbarce rozpoczęła się dokładnie 28 października 1939 r. i trwała przez wiele tygodni. Tylko pierwszego dnia tego dramatu w tym lesie zginęło 130 Polaków, a łącznie szacuje się, że nawet 600-1000 osób. Po ekshumacjach przeprowadzonych po wojnie udało się ustalić jedynie 300 nazwisk pomordowanych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się co dzieje się poza Toruniem, odwiedź nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl