Alkohol w Archiwum Państwowym w Toruniu? Trwa wystawa o historii gorzelni w mieście
Wystawa „Historia alkoholem pisana” jest wspólnym przedsięwzięciem Archiwum Państwowego w Toruniu i Muzeum Okręgowego. Nie ma lepszego pomysłu, jak uczcić setną rocznicę powstania archiwów państwowych… alkoholem!
Zapraszamy serdecznie na wystawę archiwalną „Historia alkoholem pisana”, która jest zorganizowana w ramach obchodów setnej rocznicy utworzenia archiwów państwowych – czytamy w zaproszeniu na wystawę. Temat, jaki prezentuje wystawa jest intrygujący, ale alkohol towarzyszył ludziom od początku czasów historycznych, towarzyszy oczywiście i obecnie. Jednakże czy większość z nas potrafiłaby odpowiedzieć na pytania, jak kwestia alkoholu przedstawiała się w przeszłości/ Które trunki były mniej, a które bardziej popularne? Z czego to wynikało? Kto produkował alkohol czy zajmował się jego dystrybucją? I oczywiście rzecz „najciekawsza” – jak wyglądało jego spożycie? Czym była propinacja?
Toruńskie tradycje w zakresie produkcji alkoholu pozostawiły swoje liczne ślady w mieście, choćby nazwa Winnica, gdzie w średniowieczu uprawiano winorośl. Dzisiejszy teren Polmosu, to miejsce gdzie Hirschfeldowie pędzili toruńską pomarańczówkę. Sultan, a potem Maćkowiak i Hirschfeldowie produkowali również „Toruńskie krople życia” – „Thorner Lebenstropfen”, znany również jako „Wuma Kamp”. Tą nalewkę, a właściwie likier żołądkowy podawano w większości toruńskich XIX-wiecznych wyszynków. Reklamowano krople jako niezawodne lekarstwo na wszystko: od cholery po ból zębów.
Ekspozycja, która dotyczyć będzie historii produkcji, dystrybucji i spożyciu alkoholu w Toruniu i okolicach, od czasów średniowiecza do czasów II RP, prezentowana będzie w sali wystawowej Archiwum Państwowego w Toruniu, Pl. Rapackiego 4, w dni powszednie w godz. 9.00-14.30. Wstęp wolny. Wystawę można zobaczyć w dniach 7 lutego – 29 marca 2019 roku.