Pamiętano o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce
Dziś mija 39 lat od uprowadzenia i zabójstwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana „Solidarności”. Pod jego pomnikiem złożono wiązanki kwiatów. Zrobili to wiceprezydent Adrian Mól oraz radny Jacek Krzyżaniak.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko to postać symboliczna środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną „Solidarnością”. Zasłynął z bezkompromisowych i stanowczych kazań potępiających działania komunistycznej władzy, wygłaszanych choćby podczas mszy za ojczyznę, sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Często też odwiedzał inne miejscowości, w których sprawował nabożeństwa i spotykał się z ludźmi.
19 października 1984 r. został uprowadzony przez pracowników Służby Bezpieczeństwa. Doszło do tego w Górsku (gm. Zławieś Wielka). Kapłana torturowano, zaś jego ciało wrzucono do Wisły z tamy we Włocławku. Zwłoki wyłowiono 30 października. Za tę zbrodnie skazano w „procesie toruńskim” (gdyż sprawą zajmował się Sąd w Toruniu) trzech oficerów MSW: Adama Pietruszkę na 25 lat, Leszka Pękalę na 15 lat i Waldemara Chmielewskiego na 14 lat. Na wniosek gen. Kiszczaka kary te złagodzono odpowiednio do 10 lat, 6 lat, 4,5 roku. Do dziś nie jest jasne, kto był inspiratorem tej zbrodni.
Kapłan jest upamiętniony w Toruniu między innymi w kościołach św. Ducha i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które w czasach PRL-u były miejscem schronienia dla działaczy opozycyjnych. Patronuje też ulicy w rejonie Bulwaru Filadelfijskiego, gdzie znajduje się poświęcony mu kamień (skwer przy zjeździe z ul. Bulwar Filadelfijski w ul. Popiełuszki).
W 2011 r. przy alei św. Jana Pawła II z inicjatywy diecezji toruńskiej został odsłonięty pomnik błogosławionego, autorstwa prof. Kazimierza Gustawa Zemły, wzniesiony z funduszy miejskich, wojewódzkich i ze składek społecznych