Historyczny spacer w majówkę w Toruniu
W majówkę nie będzie nudy, zwłaszcza dla miłośników historii, ale też dla tych, którzy chcieliby jej zasięgnąć w inny sposób niż z podręczników.
W sobotę 4 maja o godz. 11.45 odbędzie się spacer „Toruń saski i stanisławowski” z przewodnikiem w stroju sarmackim. Uczestnicy będą mogli obejrzeć strój z bliska i zapytać o jego szczegóły. Podczas spaceru będzie można się przenieść do XVIII-wiecznego Torunia, gdy panowali królowie August II Mocny, Stanisław Leszczyński, August III Sas i Stanisław August Poniatowski.
– XVIII-wieczny Toruń był miastem wielkich kontrastów. Z jednej strony tworzyli go dominujący nadal w mieście od dwóch stuleci luterańscy mieszczanie w czarno-białych strojach, surowi i powściągliwi. Z drugiej strony coraz silniejsi byli w Toruniu katolicy, odzyskujący kolejne świątynie i coraz mocniej zaznaczający swoją obecność w mieście. Mieli oni swoje oparcie o okolicznej szlachcie, często odwiedzającej Toruń, odzianej w wielokolorowe stroje, lubiącej suto zastawiony stół i pełny kielich, czasami też zbytnio awanturniczej – czytamy na stronie wydarzenia.
To wspaniała okazja, aby poznać realia tamtejszych czasów i zobaczyć pamiątki z tej epoki, spacerując po trasie dawnego Torunia saskiego i stanisławowskiego.
Na trasie m.in.:
Posthalternia i Rubinkowski – Pałac Dąmbskich – Kolegium Jezuitów – Pałac Fengerów – miejsce dawnej Bramy Kotlarskiej- Kościół św. Jakuba i klasztor benedyktynek – Klasztor dominikanów toruńskich – Brama Chełmińska – Kamienica Rösnera -Kamienica pod Gwiazdą – Samuel Thomas Sömmering – Ratusz Staromiejski – Pałac Meisnera – Kościół Ducha Świętego – Trzy Korony – Kościół Mariacki – Nowa siedziba Gimnazjum Toruńskiego – Kamienica Łuku Cezara – Ulica Rabiańska zwana Kruczą.