Budowa ECF Camerimage ruszy w przyszłym roku. Jest pozwolenie na budowę pierwszej części
Prezydent Michał Zaleski przekazał dziś dyrektorowi Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierzowi Suwale decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę pierwszej części inwestycji. Oznacza to, że prace nad samą budową będą mogły ruszyć już w przyszłym roku. Centrum w całości ma być gotowe bez opóźnień – pod koniec 2025 r.
Decyzja o pozwoleniu na budowę obejmuje studio filmowe, które mieścić się będzie bezpośrednio przy Centrum Sztuki Współczesnej. Ta część ECF Camerimage będzie gotowa już na przełomie 2023 i 2024 r.
– Decyzja o pozwoleniu na budowę zawiera wszystkie obowiązujące prawem zobowiązania, powinności i uwarunkowania, które dotyczą inwestora, w tym przypadku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage – mówił prezydent Michał Zaleski wręczając decyzję. – Inwestycja złożona jest z siedmiu sfer funkcjonalno-programowych: główna to centrum festiwalowe, a oprócz tego Dom Kina – muzeum, także Dom Kina – sale kinowe, centrum edukacji i studio, czyli ta część, w której będą mogły powstawać produkcje filmowe, garaż podziemny i wejście do całego obiektu – reprezentacyjny, obszerny plac.

Studio filmowe będzie liczyć ponad 5 tys. m² Pozostała część budynku ECF Camerimage jest jeszcze w trakcie projektowania, które ma potrwać do stycznia przyszłego roku.
– Nagminnie probuje się ludziom wmówić, że to pałac dla wydarzenia, które będzie trwało siedem dni. To nieprawda. Proszę wszystkie obecne tu media o to, by dementować ten rodzaj negatywnej propagandy, która jest szkodliwa – mówił podczas konferencji prasowej Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu EnergaCamerimage i pomysłodawca budowy siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Cameriamge.
Zdaniem Marka Żydowicza będzie to pierwsza w Polsce europejska instytucja filmowa, która będzie funkcjonować przez cały rok. Mają się tu odbywać m.in. targi, konferencje, wystawy, a także produkcje filmowe. ECF Camerimage ma przynieść Toruniowi wiele korzyści, choćby w branżach gastronomicznej i hotelarskiej. Prezes Fundacji Tumult odniósł się też do głosów krytyki, jakie pojawiają się pod adresem inwestycji.
– Bardzo ważne jest uświadomienie także niektórym profesorom toruńskiego uniwersytetu, którzy zabierają głos w sprawie tego budynku mówiąc, że to będzie budynek dla siedmiodniowej imprezy, że tak nie będzie – mówił Marek Żydowicz. – (…) Jak można zabierać głos i krytykować coś, czego się nie zna? Czy tytuł profesorski do tego upoważnia? Czy legitymacja dziennikarska do tego upoważnia? Proszę państwa, nie macie patentu na prawdę, nie macie patentu na wydawanie wyroków, nie jesteście inkwizycją, by móc oceniać coś, czego nie poznaliście. Zorganizowaliśmy szereg spotkań, na których mogliście zapytać zarówno o kwestie finansowe, programowe, harmonogramy, kwestie bezpieczeństwa inwestycji.

Skomentował też uwagi dotyczące wciąż trwającego projektowania. Przypomnijmy, że koncepcja architektoniczna została wybrana jeszcze latem ubiegłego roku, a pierwsza łopata na budowie zostanie wbita dopiero w przyszłym roku.
– Jeżeli ktoś nie rozumie na czym polega proces tworzenia projektu po przyjęciu koncepcji architektonicznej, to nie powinien zabierać głosu, bo się po prostu ośmiesza. Procedura dojścia do ostatecznego efektu architektoniczno-funkcjonalnego jest procedurą znaną na całym świecie i powszechnie przyjętą i stosowaną – dodawał prezes Fundacji Tumult. – Nie chciałbym, by amatorzy, ludzie z innych branż wypowiadali się w sprawach, w których się nie znają. Ja w sprawach lotów kosmicznych się nie wypowiadam. W sprawach operacji na otwartym sercu się nie wypowiadam. Natomiast odwrotnie tego doświadczam.
Podczas konferencji obecni byli także przedstawiciele biura architektonicznego Baumschlager Eberle Lustenau, m.in. prof. Dietmar Eberle i główny projektant budynku Hugo Herrera Piano.
Przypomnijmy, że jeszcze do jutra potrwa jubileuszowa, 30. edycja Festiwalu EnergaCamerimage. Według planów, pierwsza edycja zorganizowana w nowym gmachu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage ma się odbyć w 2026 r., zaś sam budynek zostanie ukończony pod koniec 2025 r.