Jar nadal będzie Jarem. Pomysł toruńskich radnych nie wypalił
Osiedle Jar nie zmieni nazwy na Osiedle Niepodległości, a przynajmniej nie w najbliższym czasie. Toruńscy radni zmiany uchwalili tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, ale nie znalazły się one w odpowiednim rozporządzeniu MSWiA.
Pod koniec grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji „w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych”. Taki dokument od nowego roku wciela w życie zmiany proponowane przez rady gmin w całym kraju w zakresie m.in. nazw miejscowości, czy obiektów geograficznych, jak jeziora czy potoki. W tegorocznym rozporządzeniu nie znalazła się jednak zmiana uchwalona przez toruńskich radnych, dotycząca nowej nazwy dla Osiedla Jar. Przypomnijmy, że nową jego nazwą miało zostać Osiedle Niepodległości.
– W przyszłym roku Osiedle Jar nadal będzie funkcjonować w dotychczasowy sposób – z nieoficjalną nazwą, ale bez narzuconej osiedle niepodległości. Ta niedemokratyczna propozycja przegłosowana w marcu 2022 roku przez kilkunastu radnych przepadła w rywalizacji z prawem i zwyczajem ustanawiania nazw i oficjalnie nie znalazła się na zatwierdzonej liście MSWiA – oznacza to, że wyskok panów patriotów przeciwko mieszkańcom został po wielu miesiącach naszych wspólnych starań, pism, wniosków i setek zebranych podpisów – wrzucony do śmietnika historii – komentuje w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Osiedle Jar Toruń.
Przypomnijmy, że jeszcze w listopadzie działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych zajęła stanowisko, zgodnie z którym przed wprowadzeniem takich zmian powinno się je skonsultować z mieszkańcami. W przypadku zmiany nazwy Osiedla Jar na Osiedle Niepodległości takich konsultacji nie przeprowadzono, a sama propozycja wywołała niemały sprzeciw części mieszkańców, w tym właśnie Stowarzyszenia Osiedle Jar. Teraz wszystko wskazuje na to, że zmian nie będzie, a Jar pozostanie Jarem.
zz
1 stycznia 2023 @ 10:43
trzeba byc debilem by zmieniac te nazwe. Malo kto juz pamieta co oryginalnie to znaczylo. za 20 lat juz nikt nie skojarzy. Pisowcy to sa kretyni ze im to przeszkadza. Dziwie sie ze nie zadecydowali by wywiezc 2 metrowej warstwy gruntu na calym osiedlu. Przeciez ruski po tym chodzili. Pisowiec to ameba
Teść
3 stycznia 2023 @ 15:38
Z tym gruntem to nie jest zły pomysł, dzięki temu usunięto by wszystkie niewybuchy a tak to co chwila coś znajdują.
***** ***
30 grudnia 2022 @ 15:14
JAR to JAR.
Wszyscy są przyzwyczajeni do tej nazwy i nie ma co jej zmieniać na siłę.
Teść
30 grudnia 2022 @ 21:38
Oczywiście. Ale głupie pomysły zmiany nazw ulic na Bohaterów Ukrainy na fali owczego pędu pt. „kto bardziej się Ukraińcom podliże” były.
Niedawno Zaleski wysłał Jelcze z darami „od torunian”, ostatnio znów prosił o dary i wysłał kolejne.
Przypatrzcie się tym darom na zdjęciach. To nie są dary od torunian bo torunianie już mają dość wyzysku kosztem obcego narodu. Sami biedujemy i sami w pierwszej kolejności potrzebujemy często wsparcia.
Przyjrzyjcie się darom – to są całe zgrzewki tych samych produktów. Nie ma szans, że to od torunian. To hurtowo zakupione z pieniędzy podatników produkty. Znów nie pytano torunian, Polaków o zgodę, znów wydano nasze pieniądze na obcy naród.
Teść
30 grudnia 2022 @ 13:40
W końcu po setkach złych decyzji PiS-owskich jedna dobra. W owczym pędzie rozpoczętym wojną nasi radni gotowi byli nadać osiedlu nazwę Osiedle Bohaterskiej Armii UPA. A na każdym skrzyżowaniu powinna stać tablica z twarzą Zełeńskiego. Bloki wyłącznie w kolorach Ukrainy. Uff, ktoś to zakończył.