Opinii o akceptacji nie było. Narodowy Instytut Dziedzictwa o Bulwarze Filadelfijskim
Narodowy Instytut Dziedzictwa opublikował wczoraj wieczorem oświadczenie w sprawie zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego. Chodzi o doniesienia medialne mające świadczyć, że Instytut miał wydawać opinie akceptujące plany dotyczące tego terenu.
W tekście oświadczenia czytamy:
W odniesieniu do publikacji medialnych zawierających stwierdzenia sugerujące, że Narodowy Instytut Dziedzictwa wydawał opinie akceptujące zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu na etapie procedowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz w procesie wydawania zgód na budowę inwestycji, wyjaśniamy, że informacje te nie mają odzwierciedlenia w stanie faktycznym.
Instytut sporządził w zeszłym roku opinię, która dotyczyła wybranych aspektów i zapisów projektu. Nie obejmowała ona kwestii pawilonów. Opinia odnosiła się do zażalenia prezydenta Zaleskiego na odmowę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Starego Miasta w Toruniu wraz z otoczeniem przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W opinii NID stwierdzono, że na rysunku planu nie oznaczono granic wpisu Średniowiecznego miasta w Toruniu – miejsca światowego dziedzictwa UNESCO ani jego strefy buforowej, zaś w części tekstowej planu odniesiono się wyłącznie do obszaru wpisu, pomijając strefę buforową. Dlatego w ocenie NID, zawartej w opinii, ustalenia projektu planu w niewystarczającym zakresie odnosiły się do ochrony wartości zabytkowych, w tym ekspozycyjnych Starego Miasta w Toruniu, jako miejsca światowego dziedzictwa UNESCO.
W oświadczeniu podkreślono, że argumentacja dotycząca miejscowego planu nie ma związku z oceną sprawy, gdyż plan nie został uchwalony, a projekt planu nie może być podstawą do oceny zgodności z prawem inwestycji. Instytut pracuje nad opinią na temat zagospodarowania Bulwaru. Ma być to pierwsze stanowisko NID w tej sprawie, skupiające się na kwestiach konserwatorskich, jak i ocenie wpływu inwestycji na wartość miejsca światowego dziedzictwa.
Należy podkreślić, że pominięcie NID w opiniowaniu inwestycji na wcześniejszych etapach postępowania stanowi naruszenie wytycznymi Generalnego Konserwatora Zabytków (GKZ) z 2015 r., dotyczących wydawania rozstrzygnięć konserwatorskich inwestycji realizowanych w granicach miejsca światowego dziedzictwa. Wbrew tym wytycznym, ani WKZ ani miejski konserwator, nie występowali o opinię NID – podkreśla Instytut
Do oświadczenia odniósł się prezydent Torunia Michał Zaleski:
W oświadczeniu NID z 8.08.2022 r. zawarte jest stwierdzenie o pominięciu tej instytucji w opiniowaniu inwestycji na wcześniejszych etapach, co miałoby stanowić „naruszenie wytycznych Generalnego Konserwatora Zabytków (GKZ) z 2015 r., dotyczących wydawania rozstrzygnięć konserwatorskich inwestycji realizowanych w granicach miejsca światowego dziedzictwa”. Powyższe nie odnosi się do tego zadania, ponieważ wytyczne GKZ – jak sami autorzy zaznaczają – dotyczą inwestycji realizowanych „w granicach miejsca światowego dziedzictwa”, nie zaś poza jego granicami (pawilony są umiejscowione poza murami Zespołu Staromiejskiego, w strefie nabrzeża wiślanego).