Pawilony na bulwarze nie będą obniżone. Budowa ma zostać wznowiona na dniach
Prace nad budową pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim mają zostać wznowione w najbliższych dniach. Taką informację przekazał dziś prezydent Michał Zaleski, podkreślając, że zagrożenia dla obecności Torunia na liście światowego dziedzictwa UNESCO nie widzi. Prezydent stwierdził jednocześnie, że nie będzie obniżenia pawilonów, o co wnioskował m.in. wiceminister kultury i Generalny Konserwator Zabytków Jarosław Sellin.
Prezydent Michał Zaleski skierował pismo do Generalnego Konserwatora Zabytków, w którym tłumaczy kwestie związane z budową pawilonów na bulwarze. Przypomnijmy, że Jarosław Sellin postulował o obniżenie obiektów o 3 m i proporcjonalne zmniejszenie ich kubatur. Powodem miało być ryzyko związane z możliwością wykreślenia Torunia z listy światowego dziedzictwa UNESCO. O podobne rozwiązanie wcześniej apelował Wojewódzki Konserwator Zabytków. Prezydent Torunia podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami zapowiedział, że do takich zmian nie dojdzie, bo oznaczałoby to m.in. straty finansowe.
– Jedyna możliwość obniżenia tych pawilonów o 3 m to ich wyburzenie. Tym samym oznacza to konieczność utraty 2,5 mln zł, które zostały przeznaczone na dotychczasowy stan zaawansowania tej budowy, konsekwencje co najmniej około 30 proc. wartości całego zadania roszczeń wykonawcy związanych ze zmianą zakresu umowy, czy nawet całkowitym jej zerwaniem i wreszcie utratę dofinansowania środkami unijnymi w kwocie 5,6 mln zł – wylicza prezydent. – Mam nadzieję, że to nie jest oczekiwane. To oznacza dyscyplinę finansów publicznych dla podejmującego decyzję oraz kodeks karny. Odpowiedzialność karną. Tej decyzji nie podejmę. Tego mi nikt z prawników nie radzi i radzić nie zamierza. Uświadamiają mi powagę sytuacji.
Toruń wykreślony z listy UNESCO?
Zdaniem prezydenta nie ma przesłanek świadczących o tym, że Toruń miałby stracić miejsce na liście UNESCO ze względu na budowę dwóch pawilonów. Podkreślił, że w warunkach wpisu nie ma mowy o panoramie, a sam bulwar leży poza obszarem wpisanym na listę.
– Co do aspektu dotyczącego ewentualnej utraty wpisu na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, po informacjach i sprawdzeniach, które również przekazujemy panu ministrowi, wynika, że są to zbyt dalekoidące obawy – twierdzi Michał Zaleski.
– Przy okazji przygotowania aplikacji do wpisu, została wyznaczona tzw. strefa buforowa. To otulina wokół strefy UNESCO, natomiast strefa buforowa nie jest elementem wpisu – mówił obecny na konferencji Emanuel Okoń, Miejski Konserwator Zabytków. – Trzeba podkreślić, że nigdzie nie wyartykułowano, że elementem wpisu jest panorama Torunia np. z lewego brzegu Wisły. Elementy wpisu to obszar wpisany na listę światowego dziedzictwa. On ma wyznaczoną strefę buforową, która nie jest elementem wpisu, ale ma niejako chronić przed intensywną zabudową otaczające tereny.
Pawilony na Bulwarze Filadelfijskim – prace będą wznowione
Zmian więc nie będzie. Przerwana na początku lipca budowa pawilonów ma w najbliższym czasie zostać wznowiona. Co ciekawe, zgodnie z dokumentacją pawilony mogłyby być nawet dwukrotnie wyższe. Prezydent Torunia podkreślił, że do dokumentacji nikt nie miał zastrzeżeń.
– Inwestycja będzie kontynuowana, po dokładnym upewnieniu się, że jest prowadzona zgodnie z pozwoleniem na budowę oraz wcześniejszą decyzją o lokalizacji celu publicznego. Zarówno co do posadowienia, rozmiarów, wymiarów technicznych, technologii, jest prowadzona dokładnie z tymi dokumentami. Przypomnę, że wszystkie wcześniejsze dokumenty, a także obecne, jak Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego wskazują dwukrotnie większą wysokość tych pawilonów i były one w rękach tych osób, które posiadają kompetencje w zakresie oceny takich zamiarów. 8,2 m pojawia się zarówno w projekcie decyzji o warunkach zabudowy, obecnie dyskutowanym i opiniowanym miejscowym planie – wyjaśnia prezydent. – W tej chwili trwają prace w drugiej części inwestycji – zjazdy, zejścia na niższe poziomu ciągów pieszych. Myślę, że to kwestia dni, kiedy będzie trzeba wrócić do budowy pawilonów, bo poniesiemy kolejne koszty, związane z roszczeniami wykonawcy. Wstrzymywanie budowy przez inwestora zawsze wiąże się z roszczeniami.
Prace pierwotnie miały zakończyć się w październiku, ale już teraz wiadomo, że będzie opóźnienie. Przynajmniej kilkumiesięczne. Prezydent szacuje, ze turyści z nowej inwestycji będą mogli korzystać wiosną przyszłego roku. Zapowiedział takżę zwołanie kolejnej konferencji w przyszłym tygodniu, dotyczącej planowanego zagospodarowania przestrzeni Bulwaru Filadelfijskiego.
Kotowsky
28 sierpnia 2022 @ 16:33
Trzeba mieć nie po kolei w głowie, żeby na bulwarach budować budynki. Wisła- rzeka którą głównie płynie kał już nie raz dała wyraz temu, że to pomysł z horroru. Nie dalej jak wczoraj na własne oczy widziałem jak pod fundamentami jednego z pawilonów zbiera się woda a to oznacza, że woda z szamba o nazwie Wisła zawsze znajdzie sobie drogę , wydrenuje sobie w skarpie kilka cieków i znajdzie ujście!!! Jak widać, w wykopie od razu zakwitły glony kałowe . To samo jest na łachach. Kał,kał, kał- a taki tępy nieuk radny chce witać turystów napisami na Kępie Bazarowej…Chyba „Witamy Serdecznie w Naszym…G…..”!!!!. Weźmy chociażby powódź z 2010 roku- zalany był prawie cały Bulwar. Tam gdzie dziś budują te pawilony wtedy zasuwał ostry nurt. Teraz by te pawilony zostały po prostu zmyte/podmyte wraz z fundamentami. Ten łysy osioł szuka pieniędzy a pieniądze to głównie podatek od nieruchomości i najem. Wiec buduje gdzie popadnie i gdzie mu osły podpowiedzą. Osiedle na poligonie, osiedle na cmentarzu, osiedle na łące, osiedle na terenie zielonym-zalewowym. To ch.., że zaraz będziemy tam mieli Wrocław 2006- on ma to gdzies, bo może Mól lub jakaś zakonnica go wtedy zastąpi. Nie liczy się, że to teren od wieków zalewowy. Założę się, że pierwszym najemcą pawilonu będzie Rydzyk a w pawilonie kupimy np.ampułki z krwią świętego JPII po 3200 za sztukę. Nie liczy się z tym, że za rok to wszystko zmyje fala powodziowa. Nie liczy, bo to nie jego pieniądze tylko podatnika. Po prostu jego i tą całą zars.. lizusowską Radę Miasta dawno temu trzeba wyp…na zbity pysk. Kim jest np. Bartosz Szymanski lub ta Skerska-Roman. To laicy i dyletanci, protezujący swoją społeczną działalność tam gdzie jest to zbędne. Ich prawdziwym celem jest Wiejska 10 i wygenerowanie rozpoznawalności wśród 15000 kretynów, którzy na nich oddadzą głos. Kim są Beszczyński, Walkusz, Kruszewski, Hartwich, Krzyżaniak? Oni radnymi?. Śmiech na sali . Wybraliście sobie tumanów do władzy to i teraz macie tego skutki. Reasumując: przeciwko budowie tych pawilonów protestują współwinni, którzy wybrali sobie ludzi bez wizji, za to ludzi, którzy swoje stanowiska traktuja jako bezpieczną przystań dla zdobycia dodatkowego dochodu
Krzysztof Dominikowski
25 sierpnia 2022 @ 08:17
Konsultacje na temat przebudowy Bulwaru, a właściwsza nazwa to Nabrzeża – Portu Toruń , odbyły się 11 lat temu, dzisiaj to „zupa po objedzie” budynki już stoją, a jak uzyskają elewację będą całkiem ładne i przydatne. Ja brałem udział w tych konsultacjach, a główny mój zarzut to, to że pokazany projekt był koszmarnie sztampowy. Taki bulwar można było wybudować w każdym innym mieście. Brakowało w nim elementów wyjątkowych, charakterystycznych dla Torunia. Nalegałem by na Nabrzeżu:
1) zmieniono nazwę na Toruńską czyli – Nabrzeże; Więcej: https://www.facebook.com/TorunMiastemPortowym/?ref=pages_you_manage
2) Wyraźnie pokazano elementy PORTOWE! Takie jak żuraw portowy, statki barki, holowniki, tablic informujące i prezentujące historię Nabrzeża Toruń – największego portu na Wiśle, dzięki któremu powstały takie piękne Torunie, Stary Toruń – kupiecki i portowy, oraz Nowy Toruń – rzemieślniczy. Czytaj więcej: https://www.facebook.com/Toru%C5%84-Nabrze%C5%BCe-i-ul-Nadbrze%C5%BCna-395779170835942/?ref=pages_you_manage
3) Upamiętnienie ważnej stacji telegrafu kontynentalnego biegnącego z Londynu przez Toruń do Kalkuty
4) Przywrócenie Kuli Czasu związanej z Portem i Telegrafem
5) Upamiętnienie wielkiego torunianina Samuel Thomas von Sömmering – wyśmienitego lekarza i uznanego na świecie wynalazca telegrafu. Więcej na: https://www.facebook.com/Toru%C5%84-telegraf-Samuel-Thomas-von-S%C3%B6mmering-1028618800676636/
Czekamy co się pokaże na NABRZEŻU!!! Budowane pawilony na pewno się tu przydadzą!!!
Jestem ZA
8 sierpnia 2022 @ 13:04
A ja tam jestem za. Patrząc na projekt widać, że pawilony nie kolidują z panoramą starówki, bo z drugiego brzegu będzie ją dalej widać tak jak teraz. Jak ktoś stanie przed nimi, to może i kawałka murów nie zobaczy, ale w panoramie nie chodzi o patrzenie z bliska. Wracając do samego poparcia istnienia pawilonów. Beton? A z czego zrobiony jest cały bulwar? Wg mnie, to lepiej będą się prezentować pawilony niż stojące na środku TOITOI’je. Poza tym, to wartością dodaną będą tarasy widokowe na ich dachach.
Teść
5 sierpnia 2022 @ 11:41
I brnie z tym badziewiem dalej! UNESCO czy nie to pawilony są po prostu betonowym badziewiem nijak nie przystającym do gotyckiej zabudowy linii Wisły.