Stowarzyszenie MOF Toruń powołane

Dziś w Dworze Artusa powołane zostało Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele 36 samorządów, wchodzących w skład toruńskiego MOF.

W Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Torunia zrzeszone są wszystkie gminy z powiatów toruńskiego, aleksandrowskiego, chełmińskiego i golubsko-dobrzyńskiego. Sam MOF powstał w czerwcu ubiegłego roku, kiedy przedstawiciele wszystkich zrzeszonych samorządów podpisali w tej sprawie porozumienie. Teraz przyszedł czas na kolejny krok – powołanie Stowarzyszenia.

– Utworzenie naszego stowarzyszenia jest warunkiem koniecznym ubiegania się o ponad 88 mln euro wsparcia w ramach ZIT w nowej unijnej perspektywie finansowej. Te środki mają doprowadzić do tego, abyśmy zwiększyli potencjał materialny, a także społeczny naszego obszaru – wyjaśnił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Przy okazji powoływania Stowarzyszenia uchwalono także jego statut i wybrano zarząd oraz Komisję Rewizyjną. Miejski Obszar Funkcjonalny Torunia realizował będzie projekty z różnych dziedzin. Głównym celem jest rozwój. Projekty muszą jednak zostać najpierw wpisane do Strategii ZIT, która ma zostać opracowana do końca 2022 r. Więcej o Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Torunia pisaliśmy niedawno w tekście MOF Toruń. Wiemy, jakie projekty będą realizowane i ile miasto zapłaci za członkostwo.