Mieszkanka Torunia: Na lewobrzeżu brakuje miejsc dla seniorów
Seniorzy z toruńskiego lewobrzeża sygnalizują potrzebę stworzenia nowego miejsca dla ich grupy wiekowej. Do naszej redakcji zgłosiła się Danuta, mieszkanka Torunia, sugerująca, że klub seniora mógłby powstać przy nowobudowanym kompleksie szkolnym na ul. Strzałowej. Zapytaliśmy Urząd Miasta, czy są na to jakiekolwiek szanse.
Przypominamy, że przy ul. Strzałowej powstaje nowoczesny kompleks szkolny. Początkowo powstanie tam szkoła podstawowa wraz z halą sportową, a także przedszkole. Dalsze plany zakładają zbudowanie pływalni oraz filii Książnicy Kopernikańskiej. Umowa na 1. etap inwestycji została podpisana pod koniec listopada 2022 r., a prace już ruszyły i idą pełną parą. Docelowo szkoła pomieści 800 uczniów, a przedszkole 200 maluchów. Inwestycja pochłonie 77 mln zł, z których 65 mln zł pochodzić będą z dofinansowania. Okazuje się, że seniorzy z lewobrzeża chętnie widzieliby w tym kompleksie także miejsce dla siebie.
– W takim miejscu powinno znaleźć się miejsce dla klubu seniora. Będzie tam i stołówka, i basen i sala gimnastyczna… cała infrastruktura, z której mogliby skorzystać także seniorzy. Ma powstać filia Książnicy, w takim miejscu mogą przecież od czasu do czasu spotykać się seniorzy, posiedzieć przy kawce, porozmawiać, brać udział w różnych zajęciach, np. z obsługi komputera. Seniorzy z chęcią by skorzystali z basenu albo z zajęć gimnastycznych – argumentuje Danuta z Torunia. – Chodzi nam o to, aby władze miasta wydzieliły jedną salę na potrzeby klubu seniora właśnie, bo warunki ku temu będą w tym miejscu doskonałe.
Magistrat podkreślił, że na Rudaku z powodzeniem funkcjonuje już Klub Seniora – „Podgórski Walczyk” w Domu Muz. Powstał w 1978 r. i obecnie liczy 30 stałych członków.
– Klub w dużej mierze rekrutuje się z osób zamieszkałych na Podgórzu, ale zamieszkanie na lewobrzeżu nie jest warunkiem uczestnictwa w spotkaniach. Zespół spotyka się regularnie co tydzień, ćwicząc popularne piosenki zarówno z repertuaru artystów popowych, jak i twórców ludowych. Nie zapomina też o tradycyjnych polskich pieśniach patriotycznych. Każde spotkanie to nie tylko okazja do pośpiewania pięknych utworów, ale także możliwość integracji i spotkania się z osobami w podobnym wieku, które chcą aktywnie spędzać czas. Każdy chętny jest mile widziany. Spotkania to nie tylko próby przed występami oraz uczenie się nowych piosenek, ale także okazja by świętować urodziny, imieniny i jubileusze uczestników i uczestniczek, czy ważne dla seniorów okazje. Wspólnemu śpiewaniu i muzyce granej na żywo towarzyszą często słodkości, kawa czy herbata – informuje Aleksandra Iżycka, rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia.
Udział w klubie jest bezpłatny, chęć dołączenia wystarczy zgłosić przewodniczącej klubu Kazimierze Matlakiewicz pod nr tel.: 509 269 007. Spotkania odbywają się w poniedziałki o godz. 14.00 w Filii Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52. Pozostaje jednak pytanie, co mają zrobić seniorzy, którzy nie chcą być członkiem zespołu śpiewaczego i swojej szansy na rozwój nie upatrują w śpiewaniu? Dla nich dedykowanego miejsca na lewobrzeżu nie ma – a jak podkreślają starsi mieszkańcy z ul. Strzałowej potrzeby w tym zakresie są znaczne.
– Mówią, że kluby seniora są ważne. To prawda, seniorzy mogą się dzięki temu rozwijać, integrować, wnieść coś dobrego w społeczeństwo, a nie tylko siedzieć w zamknięciu w czterech ścianach – podsumowuje Danuta.
Na pytanie, jakie są szanse, aby w sąsiedztwie kompleksu szkolnego przy ul. Strzałowej stworzyć klub seniora – miasto nie odpowiedziało. Seniorzy z lewobrzeża zamierzają jednak podjąć walkę o swoje miejsce – o „klub seniora z prawdziwego zdarzenia”, jak mówią. Czy ich interwencja przyniesie zamierzony skutek? Do sprawy będziemy wracać.