Jakość powietrza w Toruniu. Piątek 13 grudnia
Rozpoczęcie sezonu grzewczego zwykle wiąże się z pogorszeniem jakości powietrza. Toruń oraz jego mieszkańcy również są narażeni na niebezpieczeństwa związane z taką sytuacją. Sprawdź, jaka dziś jest jakość powietrza w Toruniu.
Jakość powietrza w Toruniu w piątek 13 grudnia
Stacje mierzące jakość powietrza prowadzi Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W Toruniu są umiejscowione w trzech miejscach: dwa z nich znajdują się w centrum miasta, a trzeci – na Rubinkowie.
Stacja nr 1. Wały Gen. Sikorskiego 12
Na stacji pomiarowej znajdującej się na ul. Wały Gen. Sikorskiego 12 mierzony jest tylko jeden parametr, czyli pył PM10. Na godzinę 19:00 jakość powietrza w tej stacji określana jest jako dobra.
- PM10 – 49,1 µg/m3.
Średnia wysokość pomiaru zanieczyszczenia pyłkiem PM10 w ostatnich 30 dniach wyniosła 26,3 µg/m3.
Stacja nr 2. Przy Kaszowniku
Największą ilość danych z toruńskich stacji prezentuje punkt, który znajduje się Przy Kaszowniku. Dostępne są tam informacje o takich zanieczyszczeniach, jak pyłki PM10, pyłki 2,5, dwutlenek azotu (NO2), benzen (C6H6) oraz tlenek węgla (CO). Na godzinę 19:00 jakość powietrza w tej stacji określana jest jako umiarkowana.
- PM10 – 41,3 µg/m3,
- PM2,5 – 37,4 µg/m3,
- NO2 – 40,6 µg/m3,
- C6H6 – 2,0 µg/m3,
- CO – 0,4 mg/m3.
Średni pomiar zanieczyszczenia pyłkiem PM10 w ostatnich 30 dniach wyniosła 20,3 µg/m3, PM2,5 – 18,3 µg/m3, NO2 – 15,8 µg/m3, C6H6 – 1,1 µg/m3, a CO – 0,3 mg/m3.
Stacja nr 3. Dziewulskiego 1
Ostatnia stacja pomiarowa w Toruniu znajduje się na ul. Dziewulskiego 1. Na godzinę 14:00 jakość powietrza w tej stacji określana jest jako dobra.
- PM10 – 37,1 µg/m3,
- NO2 – 32,2 µg/m3,
- SO2 – 1,8 µg/m3.
Średnia wysokość tych pomiarów z ostatnich 30 dni wynosi: 25,2 µg/m3 dla PM10, 17,5 µg/m3 dla NO2 oraz 1,3 µg/m3 dla SO2.
Jak mierzona jest jakość powietrza?
Jakość powietrza jest mierzona za pomocą wskaźnika AQI (Air Quality Index), który opisuje poziom zanieczyszczenia powietrza w skali od 0 do 500. AQI uwzględnia koncentracje kilku głównych zanieczyszczeń, takich jak:
- PM2.5 i PM10: Drobne cząstki zawieszone (np. pyły powstające ze spalania paliw)
- Dwutlenek azotu (NO₂): Emisje z silników spalinowych i procesów przemysłowych
- Dwutlenek siarki (SO₂): Powstaje głównie w wyniku spalania węgla i ropy
- Ozon troposferyczny (O₃): Tworzy się w wyniku reakcji chemicznych z udziałem światła słonecznego i zanieczyszczeń
- Tlenek węgla (CO): Pochodzi głównie ze spalin samochodowych
Pomiarów dokonuje się za pomocą stacji monitorujących wyposażonych w specjalistyczne czujniki. Dane zbiera się w czasie rzeczywistym i przetwarza na wartości AQI. Każdy przedział AQI (np. 0-50, 51-100) odpowiada określonemu poziomowi zagrożenia zdrowia, od „dobrej” jakości powietrza po „bardzo niezdrową” lub „niebezpieczną”. Dzięki temu można szybko ocenić, czy powietrze jest bezpieczne dla różnych grup ludzi.
Jak postępować, gdy jakość powietrza jest gorsza, niż umiarkowana?
Kiedy jakość powietrza jest gorsza, niż umiarkowana, warto podjąć kroki, które pomogą chronić nasze zdrowie. Przede wszystkim chodzi o ograniczenie przebywania na zewnątrz, a zwłaszcza aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, która zwiększa ilość wdychanego powietrza. Pozostając w domu, należy zamykać okna, szczególnie gdy mieszkamy blisko źródeł zanieczyszczeń. Warto także zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza oraz unikać dodatkowego zanieczyszczania powietrza w pomieszczeniu (np. palenia świec czy używania kominka).
Niezwykle ważne w takich dniach jest zachowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa dla osób wrażliwych na jakość powietrza gorszą, niż umiarkowana. Chodzi przede wszystkim o osoby z astmą czy chorobami serca, a także dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. W ich przypadku warto pomyśleć o zaopatrzenie się w maseczki ochronne, które pomogą ograniczyć wdychanie cząstek stałych. Należy również pamiętać, że jakiekolwiek objawy typu ból w klatce piersiowej, duszność czy kaszel, powinny być skonsultowane z lekarzem.