Jutro huczne otwarcie muzeum „Pamięć i Tożsamość” o. Rydzyka
Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II to efekt współpracy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Fundacją Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka. Miało być one gotowe już dawno, ale dopiero jutro nastąpi jego uroczyste otwarcie.
Budowa muzeum przedstawiającego historię Polski od początku jej państwowości, po czasy współczesne rozpoczęła się w maju 2019 r. Otwarcie muzeum przeciągało się w czasie. Pod koniec czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne MKDNiS odpowiedziało naszej redakcji, że oddanie budynku do użytku wraz z otwarciem ekspozycji planowane jest na pierwszą połowę 2022 r. Mimo wszystko otwarcie po raz kolejny się przedłużyło. Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II otworzy się jutro, 19 października.
– Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu będzie depozytariuszem pamięci o ponad tysiącletniej historii chrześcijańskiej Polski – czytamy na stronie fundacji Lux Veritatis. – Zostaną w nim przedstawione wydarzenia z dziejów naszego kraju, które miały wpływ na kształt dzisiejszej Europy, takie jak tradycje wolności i tolerancji Rzeczypospolitej, Wiktoria Wiedeńska, Bitwa Warszawska, doświadczenie walki „za wolność naszą i waszą” czy ofiara polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej. Dzięki temu Muzeum stworzy możliwość zgłębiania dziejów państwa, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych.
Obok budynku znajduje się także sanktuarium, a w nim papieskie relikwie. O. Andrzej Laskocz, kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II liczy na częste odwiedziny placówki przez pielgrzymów.
– Tam jest kościół, relikwie Jana Pawła II, a obok muzeum, gdzie Jan Paweł II będzie opowiadał o Polsce – mówił dla Radia Maryja o. Andrzej Laskosz CSsR. – Będzie przewodnikiem po tym, jak Polska się kształtowała i kim są Polacy. To jest wyjątkowe miejsce.
Muzeum przedstawi również historię Polaków i Żydów podczas II wojny światowej. Historia Polski ma być „widziana oczami św. Jana Pawła II”.
– Muzeum posłuży także dialogowi polsko-żydowskiemu – informuje fundacja. – Część ekspozycji stałej zostanie poświęcona pamięci popularyzacji badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec osób pochodzenia żydowskiego podczas II wojny światowej. Bogatą dokumentację dotyczącą okresu okupacji hitlerowskiej, która posłuży zbudowaniu relacji o tamtych czasach, przekazał Muzeum Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, powołany w ramach Fundacji Lux Veritatis.
Bożena
18 października 2023 @ 21:36
Rydzyk dla was,a dla Polaków to o.dr Tadeusz Rydzyk
Pytam
19 października 2023 @ 12:46
Tatuś cię porzucił?