Kamienice odrestaurowane. Jak teraz wyglądają?
Zakończyły się prace modernizacyjne kamienic mieszczących się przy ulicach Jagiellończyka/ Piastowskiej, Letniej i Mickiewicza. Budynki te stanowią zasób komunalny miasta.
Rewitalizacja kamienicy przy ul. Jagiellończyka 2/Piastowskiej 5 polegała na remoncie dachu, elewacji z balkonami, klatek schodowych oraz piwnic. Wykonano także ocieplenie poddasza oraz izolację przeciwwilgociową.
Ta kamienica wpisana jest do rejestru zabytków. Zbudowana została na przełomie XIX i XX wieku. Pełni funkcję mieszkalną – znajduje się tu 14 mieszkań oraz jeden lokal użytkowy, który wynajmowany jest organizacji pozarządowej „Łączymy Pokolenia”.
Modernizacja budynku mieszkalnego przy Letniej polegała w szczególności na wykonaniu termomodernizacji z remontem dachu i elewacji, dociepleniu ścian, remoncie klatki schodowej oraz stolarki okiennej i drzwiowej, wykonaniu nowej instalacji elektrycznej i domofonowej oraz rekultywacji terenu podwórza, obejmującej nowe nasadzenia.
Ten budynek powstał w 1932 r. i jest to jeden z ostatnich śladów miasteczka poligonowego, które powstało tutaj na przełomie XIX i XX wieku. Baraków dla ćwiczących na podgórskim poligonie żołnierzy cesarskiej armii było około 50. Mieszkali tu, ale i mieli kasyno, kantynę, pocztę, liczne magazyny.
W listopadzie zeszłego roku zakończono prace nad modernizacją części wspólnych budynków mieszkalnych przy ul. Mickiewicza 146, 148 i 150. Wyremontowano dach i elewację, przemurowano kominy, uporządkowano instalację elektryczną, wyremontowano także schody zewnętrzne.
Budynki przy ul. Mickiewicza 146,148 i 150 wzniesione w latach 1882-84 w konstrukcji szkieletowej o długości 94 m każdy, stanowiły część nieistniejącego już obszernego kompleksu koszarowego powstałego dla 4. Pułku Ułanów von Schmidta w pobliżu pośredniego fortu artyleryjskiego IVa (obecnie fort IX Bolesław Chrobry). W roku 2011 dawne koszary ułańskie zostały objęte ochroną konserwatorską jako wyjątkowy w skali miasta element historycznego układu urbanistycznego Bydgoskiego Przedmieścia.