DK 10 coraz bliżej. Znamy kolejne szczegóły

Rozbudowa drogi krajowej nr 10 w Lubiczu coraz bliżej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na opracowanie dokumentacji projektowej i nadzór autorski nad inwestycją. Wiemy już tym samym, która firma zajmie się przygotowaniem projektu i kiedy rozpoczną się w tym miejscu faktyczne prace budowlane.

Szczególnie w ostatnich miesiącach głośno zrobiło się o próbach odkorkowania DK 10 w Lubiczu. Wszystko za sprawą planów jej przebudowy. Prace mają objąć skrzyżowanie DK 10 z ul. Toruńską i Dworcową oraz skrzyżowanie z ul. Nową i Lipnowską. To newralgiczne miejsce, na które kierowcy narzekają od lat. Ruch w tym miejscu jest duży i w godzinach szczytu trudno jest nie trafić na korki. Niedługo problem ten ma zostać rozwiązany, a receptą jest właśnie przebudowa drogi.

– W związku z dużym natężeniem ruchu, przekraczającym 24 tys. pojazdów na dobę, i mieszaniem się ruchu tranzytowego z lokalnym, na tym odcinku często dochodzi do zatorów drogowych – tłumaczy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. – Inwestycja ma doprowadzić do udrożnienia ruchu i zwiększenia bezpieczeństwa pieszych. Szczegółowe rozwiązania w tej kwestii poznamy na etapie opracowania dokumentacji. 

Teraz poznaliśmy firmę, która zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej rozbudowy. Przypomnijmy, że GDDKiA chciała na tę część inwestycji przeznaczyć 1,7 mln zł. Do przetargu stanęło pięć firm, z których tylko trzy mieściły się w tej granicy. Ostatecznie wybrano warszawskie biuro projektowe Schuessler – Plan Inżynierzy, które swoje usługi wyceniło na około 1,5 mln zł. 

– Dziś podpisaliśmy umowę na opracowanie projektu i nadzór nad jednym z najistotniejszych zadań na sieci realizowanych w sąsiedztwie Torunia na DK 10, które służyć będzie rozładowaniu zatorów powstających w godzinach szczytu i poprawie bezpieczeństwa pieszych – powiedział kilka dni temu Sebastian Borowiak, dyrektor Oddziału GDDKiA w Bydgoszczy.

– Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia, że droga ekspresowa S10 nie będzie przebiegać przez teren naszej gminy. Z radością odnotowujemy więc fakt przystąpienia do prac projektowych związanych z modernizacją drogi krajowej DK 10 przebiegającej przez teren naszej gminy – mówi wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz. – Planowana jest budowa dwóch rond w miejscu istniejących skrzyżowań. Do momentu opracowania koncepcji projektu nie ma jednak pewności, jakiego typu będą to ronda oraz jakie będą rozwiązania komunikacyjne, zarówno pomiędzy rondami, jak i drogami dojazdowymi.

Przypomnijmy, że gmina Lubicz na rozładowanie korków miała też swój pomysł – budowę kontrowersyjnego mostu na Drwęcy. Mimo decyzji o przebudowie DK 10, nie zamierza jednak porzucać tych planów. Przeciw budowie mostu protestują m.in. mieszkańcy Nowej Wsi, którym droga dojazdowa do mostu przebiegać będzie pod oknami. 

Prace budowlane rozpoczną się dopiero po opracowaniu dokumentacji dla przebudowy DK 10. Początek prac w terenie zaplanowano na 2024 r.