Komunikacja po nowemu. Jakie są plany miasta?
Od września zmiany w kursowaniu tramwajów. Według planów będą one jeździć co 20 minut w godzinach szczytu, a wieczorami co 45 minut. Pomysły te poddano konsultacjom społecznym.
1 września tramwaje będą docierać do pętli przy Heweliusza, zlokalizowanej w pobliżu skrzyżowania ulic Strobanda i Watzenrodego. Kończy się właśnie budowa tej linii. W związku z inwestycją będzie wprowadzona nowa siatka połączeń komunikacji miejskiej. Ruszą dwie linie tramwajowe:
- Nr 3 na trasie: Motoarena – Reja – Bydgoska – Pl. Rapackiego – Al. Solidarności – Szosa Chełmińska – Długa – Polna – Watzenrodego – Heweliusza,
- Nr 6 na trasie: Olimpijska – Szosa Lubicka – Lubicka – Warszawska – Al. Solidarności – Szosa Chełmińska – Długa – Polna – Watzenrodego – Heweliusza.
Linie tramwajowe mają kursować z następującą częstotliwością:
- co 20 minut w godzinach szczytu,
- co 30 minut poza szczytem oraz w soboty i niedziele w godz. 8-17
- co 45 minut w godzinach wieczornych we wszystkie dni, porannych w soboty i niedziele oraz cały dzień w święta.
Nie będzie to jednak dotyczyć linii 7 (Uniwersytet – Wschodnia). Ta będzie kursować tylko w dni robocze (od poniedziałku do piątku), w dni nauki szkolnej w godz. 5:30 – 18:00, z częstotliwością co 30 minut, a w czasie ferii w godzinach szczytu tj. 5:00 – 8:00 oraz od 12:30 do 16:30.
Eksperci z portalu TransportPubliczny.pl uważają, że kursowanie tramwajów co 20 minut jest słabym wynikiem. Zaznaczają jednak, że według planów władz miasta dzięki równomiernemu rozłożeniu linii tramwajowych ten czas ma się skrócić do 10 minut.
Takie rozwiązanie umożliwia prowadzenie przemiennych kursów tramwajów kilku linii na odcinkach wspólnych, co w rezultacie zwiększa częstotliwość kursów na tych odcinkach:
Na odcinku obsługiwanym przez 2 linie np. Al. Solidarności – Heweliusza co 10 minut w szczycie, co 15 minut poza szczytem i co ok. 22 minuty w godzinach wieczornych we wszystkie dni, w godzinach porannych do ok. 8:00 w soboty i niedziele oraz w święta przez cały dzień, a na odcinku obsługiwanym przez 3 linie np. Centrum – Olimpijska co 6 – 7 minut w szczycie, co ok. 10 minut poza szczytem i co ok. 15 minut w godzinach wieczornych we wszystkie dni, w godzinach porannych do ok. 8:00 w soboty i niedziele oraz w święta przez cały dzień – informują władze miasta.

Zmiany obejmą także autobusy. Ma powstać nowa linia obwodowa, kursująca na trasie Koniuchy – Polna – Forteczna – Strobanda -Watzenrodego – Ugory – Polna – Legionów – Koniuchy. Jej celem jest dojazd do zakładów pracy zlokalizowanych przy ul. Fortecznej.

Opinie dotyczące proponowanych zmian można przesyłać na adres mailowy rozklad@um.torun.pl do 18 lipca. Udostępniono także propozycje rozkładów jazdy dla tramwajów oraz autobusów.
7 lipca 2023 @ 12:03
Może od razu niech odetną lewobrzeże od Torunia?
Takie poprowadzenie 10 zaraz będzie skutkowało ograniczeniem kursowania, rzadko już jeżdżących, linii 11 i 131.
Może zamiast skracać linie, zmniejszać częstotliwość i tylko myśleć o JARze, to urzędasy w końcu zajmą się doprowadzeniem komunikacji miejskiej na lewobrzeżu co cywilizowanych warunków ilości linii i ich częstotliwości kursowania.