Rusza przebudowa bulwaru. Wykonawca planuje otworzyć ulicę dla ruchu do końca września
W najbliższy wtorek 28 czerwca rusza przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Kierowcy muszą szykować się na zmiany w organizacji ruchu, ale prace mają zakończyć się do końca września. Powstanie nowa jezdnia, chodniki, ścieżki rowerowe i promenada nad Wisłą. Drogowa część inwestycji pochłonie niemal 47 mln zł.
Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego rozpocznie się we wtorek 28 czerwca. Obejmie ona 2-kilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym, a granicami przystani AZS, ograniczony z jednej strony korytem Wisły, z drugiej linią murów obronnych Zespołu Staromiejskiego i murami wewnętrznego pierścienia XIX-wiecznej Twierdzy Toruń. Wykonawca planuje otworzyć ulicę dla ruchu do końca września.
– Na odcinku od ul. Ślimak Getyński w kierunku ul. Popiełuszki ulica będzie otwarta w dwóch kierunkach, natomiast od ul. Ślimak Getyński do ul. Warszawskiej, ruch będzie odbywał się tylko w kierunku ul. Warszawskiej. Ciągi piesze wzdłuż nabrzeża Wisły, jak i dojścia do ul. Wola Zamkowa oraz bram Klasztornej i Mostowej będą dostępne dla pieszych. Po tym okresie obszar Bulwaru Filadelfijskiego zostanie wyłączony całkowicie z ruchu – mówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.
MZK podkreśla, że celem przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego jest ograniczenie ruchu samochodowego, w celu zminimalizowania negatywnego wpływu emisji spalin na ten obszar.
– W ramach zadania wykonane zostaną ścieżki rowerowe, jezdnia, chodniki i ciągi piesze oraz promenada wzdłuż brzegu Wisły. Inwestycja przewiduje przebudowę sieci gazowej oraz wykonanie instalacji elektrycznej i teletechnicznej – wylicza Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów. – W ramach zadania powstaną schody terenowe i zejścia do Wisły, a także mała architektura. Na terenie inwestycji zamontowane będą 4 kamery monitoringu miejskiego oraz 2 punkty WI-FI na wysokości ul. Żeglarskiej i Łaziennej.
W ramach inwestycji zostanie także zagospodarowana zieleń na wysokości ul. Św. Ducha. Wykonanie części drogowej inwestycji pochłonie niemal 47 mln zł.
Przypominamy, że przebudowa bulwaru budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców. Część z nich krytycznie odnosi się do powstających pawilonów, które zasłaniają panoramę miasta i mogą stać się powodem do wykreślenia toruńskiej starówki z listy UNESCO. Sprzeciw budzą także plany wycinki drzew i krzewów z powodu kolizji z inwestycją.
Teść
28 czerwca 2022 @ 14:03
Niestety to zły pomysł wykluczać tę ulicę z ruchu. Efekt – większe korki na Warszawskiej i Wałach gen. Sikorskiego. Po zmianach przepisów piesi i tak mają łatwe przekraczanie Bulwaru, więc ta zmiana to na gorsze dla miasta.
Kolejny nietrafiony pomysł po parkingach Park and Ride, które będą stały puste jak ten w Kaszczorku. Wyrzucanie pieniędzy. W przypadku Bulwaru to oprócz wyrzucania pieniędzy także utrudnienia dla mieszkańców.