Toruńskie MZK na podium rankingu najlepszych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej
Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu znalazł się na 3. miejscu Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej. To awans względem ubiegłego roku, kiedy miejska spółka znalazła się na 4. miejscu.
Ranking Najlepszych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej organizowany jest przez magazyn biznesowy Strefa Gospodarki. W tegorocznym rankingu najlepsze okazały się ex aequo Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Tychach. Tuż za nimi, na 2. miejscu znalazł się opolski Miejski Zakład Komunikacyjny, a podium dopełnił właśnie toruński MZK.
– To wielka radość, że nasze wysiłki w kierunku tworzenia nowoczesnej, przyjaznej pasażerom i ekologicznej infrastruktury transportowej doceniane są nie tylko lokalnie, ale także w skali ogólnopolskiej – mówi prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki. – Nie bylibyśmy w stanie podjąć tak wielu działań bez wsparcia funduszy unijnych. Robimy wszystko by wykorzystać je jak najpełniej.
Przy ustalaniu rankingu pod uwagę brane są m.in. dane finansowe (obroty, wydatki na inwestycje, wykorzystanie środków unijnych), dane techniczne (wielkość i stan taboru, liczba obsługiwanych linii i pasażerów, ceny biletów), a także działania na rzecz lokalnej społeczności oraz zdobyte nagrody.
– Ranking ma na celu pokazanie czołowych przedstawicieli tak newralgicznych i ważnych w funkcjonowaniu lokalnych społeczności firm, jakimi są przedsiębiorstwa obsługujące transport publiczny. Niestety niewiele osób spoza branży wie, jak wielki wysiłek firmy wkładają w swoją codzienną pracę, utrzymanie wysokiej sprawności technicznej taboru i gotowości obsługiwania pasażerów niezależnie od pory roku – piszą organizatorzy rankingu.
Nie jest to jednak jedyne toruńskie wyróżnienie związane z komunikacją miejską. Wczoraj w Warszawie MZK odebrał Medal Europejski za budowę węzła przesiadkowego w al. Jana Pawła II.
– Medalem wyróżniane są wyroby i usługi, które spełniają standardy europejskie. Nagroda ta jest jednocześnie rekomendacją wystawioną wyróżnionym usługom przez Business Centre Club oraz jedną z najważniejszych dla przedsiębiorców instytucji w Unii Europejskiej – Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny – piszą na swojej stronie internetowej organizatorzy konkursu.
W konkursie należało wykazać przeznaczenie zgłoszonego wyrobu, znamiona jego innowacyjności oraz cechy świadczące o atrakcyjności dla korzystających. Do nagrody można było zgłaszać wyroby bądź usługi, które istnieją na rynku minimum 6 miesięcy. Medale Europejskie przyznawane są od 2000 r., a jednym z tegorocznych laureatów został właśnie węzeł przesiadkowy w al. Jana Pawła II.