Więcej maszyn z biletami. Gdzie niedługo skorzystamy z nowych biletomatów?
Najprawdopodobniej w przyszłym roku w Toruniu pojawią się kolejne biletomaty, dzięki którym będzie można kupić bilety komunikacji miejskiej. Obecnie dwie takie maszyny, jedyne w całym mieście, znajdują się na przystanku autobusowo-tramwajowym na pl. Rapackiego.
Dyskusja o tym, czy postawić kolejne biletomaty, a także w jakich lokalizacjach powinny się one znajdować, trwała od wielu miesięcy. Jeszcze pod koniec zeszłego roku wniosek w tej sprawie złożyła radna Koalicji Obywatelskiej Margareta Skerska-Roman:
Zwracam się z prośbą o ustawienie biletomatu wraz z informacją dotyczącą opłat za bilety komunikacji miejskiej w Toruniu na dworcu Toruń Główny.
Przetarg na zakup i montaż nowych urządzeń ogłosił Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. Z listy orientacyjnych lokalizacji, którą opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej, wynika, że wniosek ten będzie zrealizowany. Dwa biletomaty staną na terenie dworca kolejowego: jeden z nich znajdzie się w tunelu łączącym przystanek przy ul. Kujawskiej z tym lokalizowanym na ul. Podgórskiej. Drugi natomiast pojawi się już na samym przystanku autobusowym przy tej ostatniej ulicy. Kolejna maszyna jest planowana na przystanku tramwajowym Dworzec Wschodni.
Z biletomatu będą mogli skorzystać także studenci, gdyż jeden z biletomatów ma być umiejscowiony na przystanku tramwajowym przy Auli UMK. Poza tym WGK planuje, że maszyny pojawią się także na węźle przesiadkowym na Alei Solidarności, przystankach autobusowych Przybyłów i Hallera (w kierunku centrum), przystankach tramwajowych Świętopełka i pl. Skalskiego, również w stronę centrum, jak i przystanku Ślaskiego w kierunku Olimpijskiej. Łącznie ma być dziesięć nowych maszyn.
Biletomaty znajdą się na przystankach w drugiej połowie przyszłego roku – informuje Krzysztof Przybyszewski z Wydziału Gospodarki Komunalnej. – Lokalizacje uzależniono od liczby pasażerów korzystających z przystanków.
Dzięki tym maszynom będzie można kupić każdy rodzaju biletu, zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą. Oprócz języka polskiego dostępne będą też angielski, niemiecki i ukraiński.
Biletomaty stacjonarne są elementem nowego projektu pn. „System Karty Miejskiej” – dodaje Przybyszewski. – Kolejne zakupy urządzeń uzależnione będą od stopnia wykorzystania pierwszych biletomatów.
Obecnie pasażerowie mogą zakupić bilety MZK w kioskach, niektórych salonikach prasowych, a także w automatach wewnątrz pojazdów. Te maszyny są jednak dość awaryjne, mimo że kontrole sprawności odbywają się praktycznie codziennie. Automat to jedyna aktualnie forma zakupu biletu wewnątrz pojazdu, gdyż od początku pandemii koronawirusa wycofano możliwość kupna u kierowcy i motorniczego.
Biletomaty stacjonarne stają się w Polsce coraz popularniejsze. W Warszawie i sąsiadujących z nią miejscowościach ustawionych jest ponad 800 takich maszyn. Wrocław ma ich około 160, Gdańsk 85, zaś Łódź 21. Jeśli chodzi o region kujawsko-pomorski, to Bydgoszcz ma takich urządzeń 12, Grudziądz 22, zaś Włocławek – 3.
Lewobrzeże
14 listopada 2022 @ 12:29
Lepiej byłoby, zamiast w podziemiu, to postawić drugi biletomat na Dworcu Głównym bezpośrednio na przystanku od strony Kujawskiej. Umożliwiło by to zakup nie tylko osobom przyjezdnym zmierzającym w stronę centrum, ale również tym, którzy jadą w kierunku Szubińskiej lub Czerniewic. Ponadto, nie byłoby problemu z sytuacjami, w których przyjezdny pominie biletomat znajdujący się w podziemiu by dowiedzieć się już na przystanku, że tam takiego urządzenia nie ma. Inna sprawa, że na samym dworcu jest kiosk prowadzący sprzedaż biletów.