Konserwator zabytków nie uwzględnił opinii miasta ws. przebudowy ciepłociągu
Wracamy do sprawy przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim. Opublikowano kolejne stanowisko władz miasta na ten temat.
Wynika z niego, iż wojewódzki konserwator zabytków nie uwzględnił przedstawionej przez miasto opinii dotyczącej możliwego rozszerzenia zakresu prac badawczych w obrębie reliktów kościoła św. Wawrzyńca i św. Krzyża.
W dniu 1 lipca 2024 roku do Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w porozumieniu z Prezydentem Miasta Torunia, zespół prof. Wojciecha Chudziaka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika skierował pismo, w którym wnosił o zmianę decyzji, na podstawie której zespół Mariusza Ciszaka prowadzi prace archeologiczne – czytamy w oświadczeniu. – W piśmie do WKZ poproszono o podjęcie kroków w celu przeprojektowania przebiegu ciepłociągu w sposób optymalizujący ochronę substancji zabytkowej występującej na działce 14/7, a ponadto o przeprowadzenie w strefie reliktów kościoła św. Krzyża badań wyprzedzających planowaną inwestycję.
Postulowano między innymi przesunięcie planowanego odcinka ciepłociągu kilka metrów na zachód od domniemanego przebiegu kościoła św. Wawrzyńca, jak najbliżej pawilonu Bartkowskich, przebadanie obszaru w rejonie starej komory zbudowanej na reliktach średniowiecznych murów, aby umożliwić rozpoznanie tej części kościoła, jak również zrezygnowanie z budowy komory tymczasowej w miejscu wskazanym na planie inwestycji.
Zdaniem archeologów należy także opracować nowy program prowadzenia badań archeologicznych, gdy ten, na którym konserwator oparł swoją decyzję, nie uwzględnia rzeczywistego stanu rozpoznania stanowiska i jego wartości historycznej. Instytut Archeologii UMK zadeklarował PGE Toruń bezpłatne konsultacje w zakresie przygotowania właściwego programu badań archeologicznych, jak i na etapie realizacji prac archeologiczno-architektonicznych.
Niestety, WKZ (do tej pory) nie uwzględnił propozycji przygotowanej przy współpracy z badaczami z IA UMK. Tym samym WKZ ponosi pełną odpowiedzialność w zakresie realizowanych prac archeologicznych – stwierdzają władze miasta. – Gmina Miasta Toruń jest właścicielem terenu, na którym jest realizowana inwestycja. Inwestor prowadzi prace zgodnie ze złożonym w dniu 10 listopada 2023 roku wnioskiem – zgłoszeniem budowy lub wykonywania innych robót budowlanych. Z uwagi na fakt, że wniosek był kompletny – zaświadczeniem z dnia 28 grudnia 2023 roku – poinformowano inwestora, że brak jest podstaw do wniesienia sprzeciwu lub nałożenia obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Tym samym inwestor mógł rozpocząć prace zgodnie z zakresem przedstawionym w zgłoszeniu oraz załączonym do niego projektem zagospodarowania terenu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się co dzieje się poza Toruniem, odwiedź nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl