Kontrowersyjny neofaszysta Wojciech Olszański w Toruniu
Wojciech Olszański znany również jako Aleksander Jabłonowski, który zdobył rozgłos dzięki propagowaniu skrajnie prawicowych, antysemickich i antyukraińskich poglądów był ostatnio w Toruniu. Podczas wiecu organizowanego przy pomniku w hołdzie ofiarom stalinowskiego ludobójstwa przez Polską Narodową Radę Kamratów, kontrowersyjne tezy głosił lider ruchu kamrackiego.
Osoba o której mowa, jest znana z noszenia przedwojennych mundurów, uzupełnionych furażerką i symbolem słowiańskiej swastyki. Od 2016 roku, za pośrednictwem platformy YouTube, szerzy treści pełne nienawiści, rasizmu, przemocy, antysemityzmu i antyklerykalizmu.
Wojciech Olszański urodził się w 1960 roku i jest z wykształcenia aktorem. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie i od razu rozpoczął pracę w zawodzie. W latach 1983-1987 występował jako aktor w Teatrze Narodowym w Warszawie, a także brał udział w telewizyjnych przedstawieniach teatralnych, znanych jako Teatr Telewizji.
Olszański pojawił się w polskich produkcjach filmowych, serialach i spektaklach telewizyjnych od lat 80. XX wieku, grając głównie drugoplanowe role. Najgłośniejszą z nich była postać Faona w filmie i serialu „Quo Vadis”. Ostatnio wystąpił jako czerwonoarmista na koniu w filmie fabularnym „1920 Bitwa Warszawska”. Później porzucił aktorstwo na rzecz prowadzenia kanału na YouTube.
Olszański działa na popularnej platformie od 2016 roku, używając pseudonimu Aleksander Jabłonowski. W swoich transmisjach przedstawia kontrowersyjne i pełne nienawiści poglądy dotyczące LGBT, Żydów, koronawirusa, relacji polsko-amerykańskich, kobiet, obcokrajowców i polityków. Namawia do sojuszu z Rosją i Białorusią. Od 2018 roku Olszański i Marcin Osadowski prowadzą kanał Niezależna Polska TV (Niezależna Telewizja YouTube), na którym prezentują kontrowersyjne treści.
Jednym z incydentów był atak na białoruskiego studenta toruńskiego UMK, Hleba Vajkula, w 2021 roku. Atak miał miejsce z powodu różnic w poglądach – Olszański, jest zwolennikiem reżimu Łukaszenki, przeciwko któremu protestował student. W tym samym roku Wojciech Olszański, Marcin Osadowski i Piotr Rybak zorganizowali antysemicki marsz w Kaliszu, podczas którego wykrzykiwano obraźliwe hasła wobec Żydów. Podpalono także kopię przywileju kaliskiego, nadanego Żydom w 1264 roku. Olszański i Osadowski trafili do aresztu za organizację marszu, z którego wyszli po wpłaceniu kaucji.
Podczas protestu „Stop Dyskryminacji Sanitarnej” w Bydgoszczy, groził posłom PiS śmiercią, jeśli zagłosują za ustawą dotyczącą ochrony życia i zdrowia obywateli w czasie epidemii COVID-19, a także namawiał do tworzenia list gończych i pozbawiania życia dziennikarzy Gazety Wyborczej. Olszański niedawno opuścił zakład karny, w którym odbywał sześciomiesięczny wyrok pozbawienia wolności.
Trzy dni po przemówieniu Wojciecha Olszańskiego w Toruniu, lokalne Kamractwo Rodaków na swoim profilu w mediach społecznościowych oświadczyło, że opuszczają Polską Narodową Radę Kamratów w związku z brakiem wizji i pomysłu na rolę Rady w ruchu kamrackim, co ma związek z ostatnim wydarzeniem.
