Krzyżacy nadal działają w Toruniu. Przybliżają historię
Średniowiecze jest tą epoką historyczną, która pasjonuje i przyciąga wiele osób. Szczególnie to widać w tych miejscach, które mają związek z kulturą i dziejami średniowiecznymi. Wciąż powstaje i funkcjonuje wiele stowarzyszeń, które mają za zadanie pokazywać historię w formie o wiele ciekawszej niż tylko jako sucha opowieść z podręcznika.
Toruń jako miasto ze znanymi średniowiecznymi tradycjami jest siedzibą Bractwa Rycerzy Chorągwi Toruńskiej. Powstało ono jesienią 2008 r. Ze względu na to, że początki Grodu Kopernika wiążą się z Zakonem Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, członkowie Bractwa interesują się historią zakonu krzyżackiego, jego strukturą administracyjną oraz życiem codziennym.
Naszym zadaniem jest przybliżanie barwnej i ciekawej historii oraz rycerskich wartości w niestandardowy sposób – wyjaśnia Błażej Sadowski, założyciel Bractwa i jego komtur. – Misja to prawdziwa podróż w czasy średniowiecza. Każda lekcja i pokaz, które organizujemy, są zilustrowane przedmiotami codziennego użytku oraz bronią wzorowaną na tej, której używano dawniej. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa poprzez opowiadanie anegdot, ciekawostek i mało znanych faktów.
Warto tu zaznaczyć, że lekcje organizowane przez Bractwo nie wyglądają tak jak tradycyjne zajęcia w szkole. Podczas nich można nauczyć się m.in. posługiwania mieczem, przebrać się w zbroję, a nawet dać się zakuć w dyby, jeśli jest się niegrzecznym. Tego typu atrakcje cieszą się sporym zainteresowaniem.
Bractwo inspiruje się aspektami działania zakonu krzyżackiego, co można zauważyć choćby w strukturze. Na czele stoi komtur, któremu podlegają bracia i półbracia. Poniżej w hierarchii stoją knechci, których obecność jest niezbędna do funkcjonowania całej grupy. Dodatkowe funkcje w Bractwie pełnią także niewiasty, które opiekują się obozowiskiem.
Zróżnicowanie w hierarchii odzwierciedla się przede wszystkim w noszonych przez nas strojach – dodaje Sadowski. – Oprócz tradycyjnego ubioru krzyżackiego posiadamy stroje mieszczańskie typowe dla przełomu XIV w. i XV w.
Do Bractwa może zapisać się każdy. Na początku przechodzi się okres nowicjatu. Jest to czas przygotowania i ćwiczeń potrzebnych do tego, by zostać knechtem.
Rycerze z Torunia należą do Kapituły Rycerstwa Polskiego, co jest prestiżowym honorem w tym środowisku i świadczy o wyjątkowym statusie prowadzonego przez nich Bractwa. Co roku biorą oni udział w inscenizacjach bitw, m.in. pod Grunwaldem oraz pod Płowcami. Tam reprezentują chorągiew toruńską na arenie krajowej i międzynarodowej. W lutym tego roku uświetnili paradę z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Od wielu lat z powodzeniem współorganizujemy dużą inscenizację zdobycia zamku krzyżackiego, na którą zapraszamy dziesiątki rycerzy z całej Polski – opowiada komtur Sadowski. – Zarówno w Toruniu, jak i innych miastach odgrywamy role dowódców podczas eventów historycznych.
Działania miłośników historii docenili twórcy encyklopedii Oxford, którzy poświęcili notkę osobową toruńskim rycerzom. Mają także kontakt z obecnym wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego, Frankiem Bayardem, który podziękował im za przekazywanie dziedzictwa zakonu w Toruniu.