Likwidacja biblioteki na Podgórzu. Znamy zdanie Prezydenta
Czy likwidacja biblioteki na Podgórzu na Poznańskiej stanie się faktem? Czy będzie przeniesiona na Strzałową do nowej szkoły? Ta informacja zaczyna się potwierdzać.
Do prezydenta Michała Zaleskiego napisali w tej sprawie radni toruńscy Margareta Skerska-Roman i Piotr Lenkiewicz. Znamy odpowiedź prezydenta. Poniżej publikujemy jej obszerne fragmenty.
Organizatorem Biblioteki na Podgórzu – filii nr 4 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej — Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Decyzje dotyczące organizacji czy lokalizacji są poza kompetencją Gminy Miasta Toruń. Samorząd województwa prowadzi na terenie Torunia trzy nowoczesne miejskie filie w formie mediatek — centrów informacyjno-kulturalnych. Są to nowoczesne placówki, które spełniają wszechstronne oczekiwania współczesnego czytelnika w bardzo różnym wieku. Mediateka wzbudza zdecydowanie większe zainteresowanie czytelników. Oferta mediatek skierowana jest do szerokiego kręgu odbiorców, począwszy od małych dzieci, a kończąc na seniorach, łącząc tradycyjne udostępnianie zbiorów w formie papierowej, z udostępnianiem cyfrowych nośników informacji audio i wideo. Taka placówka powinna powstać również na lewobrzeżu. Szansą na zabezpieczenie odpowiednich warunków lokalowych dla nowoczesnej mediateki na lewobrzeżu jest budowany kompleks budynków przy ul. Strzałowej 15 w Toruniu. W nowej lokalizacji filia może być umieszczona na parterze, z niezależnym od szkoły wejściem z zewnątrz. Ewentualne przeniesienie Filii nr 4 z ul. Poznańskiej 52 do nowej lokalizacji nie musi oznaczać braku dostępu do biblioteki i nowości wydawniczych dla mieszkańców Podgórza. W szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń funkcjonują biblioteki szkolne. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice. Osoby dorosłe będą korzystać z zasobów oraz możliwości, jakie dają nowoczesne biblioteki, bez względu na oddalenie od miejsca zamieszkania. Dla osób starszych lub tych, dla których nowa lokalizacja będzie stanowić duży problem, w budynku przy ul. Poznańskiej może powstać ,,szuflandia”, czyli specjalna przestrzeń z książkami i szafa lub książkomat (w budynku lub przed nim). Należy również zaznaczyć, że Książnica Kopernikańska zapewnia dowóz materiałów bibliotecznych dla seniorów.
O komentarz poprosiliśmy radnego z Podgórza Piotra Lenkiewicza.
– Nie jestem zaskoczony samą odpowiedzią, ponieważ faktyczne i końcowe decyzje dotyczące Książnicy podejmuje główny organizator, jakim jest samorząd województwa – mówi Piotr Lenkiewicz. – Trudno mi zgodzić się z argumentacją, że potrzeby czytelnicze mieszkańców Podgórza zaspokoją wyłącznie szkolne biblioteki. A co z rodzicami, których dzieci kształcą się w innych szkołach, np. w prawobrzeżnej części miasta? Istotą biblioteki jest kontakt, fizyczne przebywanie w budynku, w którym organizowane są też warsztaty, zajęcia edukacyjne. Na pewno infrastruktura nowej szkoły przy ul. Strzałowej jest dobrym miejscem dla działań np. mediateki, ale nie można w tak lekki sposób podchodzić do ewentualnej likwidacji filii na Podgórzu.
Radny Piotr Lenkiewicz chce rozmawiać o likwidacji biblioteki z Marszałkiem Województwa. Sami mieszkańcy Podgórza w ramach oddolnej inicjatywy podpisują się pod petycją ws. obrony podgórskiej filii. Piszemy o tym TUTAJ.
Czytelnik
13 września 2023 @ 13:25
Dlatego, że marszałkowska instytucja świadczy usługę – w postaci bibliotek-filii – na rzecz miasta, za którą to miasto zobowiązanw jest płacić.
Pani Dorota
13 września 2023 @ 09:11
A dlaczego Radni zamiast interweniować u marszałka, który jest z ich partii i który jest w tym wypadku osobą podejmującą decyzję, starają się odpowiedzialność przerzucić na Prezydenta? Trochę to już przegięcie.