Metropolia Toruńska wyznacza swoje granice. Właśnie stanęły pierwsze tablice
Metropolia Toruńska coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w przestrzeni publicznej. W kilku gminach regionu pojawiły się pierwsze tablice informacyjne, które mają budować rozpoznawalność nowego porozumienia samorządów i podkreślać wspólną tożsamość obszaru metropolitalnego.
Tablice informacyjne w gminach regionu
Na terenie Gminy Wielka Nieszawka oraz w Odolionie, należącym do Gminy Aleksandrów Kujawski, odsłonięto pierwsze tablice informujące o przynależności do obszaru metropolitalnego. To jeden z pierwszych widocznych efektów funkcjonowania nowej struktury współpracy samorządowej skupionej wokół Torunia.
Czytaj także: Czy zima znów zaskoczyła drogowców? Mieszkańcy Torunia wściekli
Samorządowcy podkreślają, że inicjatywa ma charakter nie tylko informacyjny, ale również promocyjny i integracyjny. Ma ona uświadamiać mieszkańcom, że poszczególne gminy tworzą większą, wspólną całość, działającą na rzecz rozwoju regionu.
Tożsamość i integracja metropolii
Jak zaznaczył Paweł Gulewski, oznakowanie przestrzeni publicznej ma wzmacniać świadomość funkcjonowania metropolii, która formalnie działa od kilku miesięcy. W tym czasie w ramach współpracy pomiędzy 36 jednostkami samorządu terytorialnego rozpoczęto realizację pierwszych wspólnych projektów.
Wśród nich wymieniane są m.in. prace nad zintegrowaną ofertą inwestycyjną oraz przygotowanie strategii ponadlokalnej, która w przyszłości ma wyznaczyć kierunki rozwoju całego obszaru.
Metropolia Toruńska – 36 samorządów
Przypomnijmy, że 17 stycznia podczas walnego zgromadzenia stowarzyszenie działające wcześniej pod nazwą MOFT przyjęło nazwę Metropolia Toruńska. W jej skład wchodzą samorządy miejskie, gminne i powiatowe z regionu Torunia, obejmujące m.in. powiaty toruński, aleksandrowski, chełmiński czy golubsko-dobrzyński.
Łącznie metropolia skupia 36 jednostek samorządu terytorialnego, które deklarują chęć współpracy w zakresie transportu, planowania przestrzennego, inwestycji oraz usług publicznych.
Współpraca w praktyce
Starosta toruński Mirosław Graczyk zwraca uwagę, że tablice są jedynie symbolem szerszych działań. Samorządy prowadzą rozmowy dotyczące partnerstwa m.in. w obszarze ochrony zdrowia oraz edukacji, a także koordynacji projektów realizowanych wspólnie przez kilka gmin.
Jednym z już odczuwalnych efektów współpracy jest porozumienie dotyczące obsługi komunikacyjnej gmin przez Miejski Zakład Komunikacji Miejskiej w Toruniu, co ma ułatwić codzienne dojazdy mieszkańców terenów podmiejskich.
Infrastruktura i turystyka
Jak podkreśla Katarzyna Streich, rozwój metropolii jest odpowiedzią na zmiany demograficzne i rosnącą liczbę mieszkańców w gminach ościennych Torunia. Wspólne działania mają pomóc w reagowaniu na wyzwania komunikacyjne i infrastrukturalne.
W planach jest także powołanie Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolii Toruńskiej oraz realizacja inwestycji łączących poszczególne samorządy, w tym m.in. ścieżki rowerowej pomiędzy powiatem toruńskim a aleksandrowskim, o czym mówiły Lidia Tokarska oraz Malwina Andrusiak.
Kolejne działania w przygotowaniu
Samorządowcy zapowiadają, że obecne inicjatywy to dopiero początek. Jak podkreśla prezydent Torunia, plany metropolii wykraczają poza dotychczas omawiane projekty, a kolejne działania mają być przedstawiane w nadchodzących miesiącach.Pojawienie się tablic informacyjnych to symboliczny, ale czytelny sygnał, że Metropolia Toruńska przechodzi z etapu formalnych deklaracji do realnej, widocznej współpracy w terenie.


Wkrótce rusza toruński świąteczny tramwaj
2 grudnia 2025 @ 10:33
[…] Czytaj także: Metropolia Toruńska wyznacza swoje granice. Właśnie stanęły pierwsze tablice […]