Miasto przeprowadzi audyty
Toruń planuje przeprowadzenie audytów zewnętrznych, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców w perspektywie do 2030 roku. Wśród obszarów jest między innymi infrastruktura sportowa i rekreacyjna.
Czego potrzebują mieszkańcy Torunia? Odpowiedź na to pytanie urząd pozna przeprowadzając w czterech obszarach audyty zewnętrzne.
– Audyty to nie tylko delimitacja i identyfikowanie obszarów kryzysowych, to również rekomendacje, wariantowanie modeli realizacji polityk miejskich z myślą o mieszkańcach. Jest to bardzo ważne dla nas. Jesteśmy już gotowi do tego, aby w niedługim czasie przejść do realizacji ich zlecenia. Dotyczyłyby one kilku obszarów – zakomunikował prezydent Paweł Gulewski podczas briefingu prasowego, który odbył się 13 czerwca 2024 r.
W tym celu powołano zespół, na którego czele stanęła skarbniczka miasta Aneta Pietrzak. Dokonał on już przeglądu sporządzanych okresowo lub doraźnie sprawozdań, audytów czy też kontroli. Na ich podstawie zidentyfikowano cztery obszary:
- infrastruktura sportowa i rekreacyjna – m.in. kwestie zarządcze, analiza odpłatności,
- infrastruktura kultury – m.in. zarządzanie instytucjami, sposób formułowania programów i strategii rozwoju kultury na najbliższe lata,
- gospodarowanie nieruchomościami na terenie miasta – m.in. zarządzanie zarówno budynkami, jak i zasobem terenów inwestycyjnych bądź potencjalnych inwestycyjnych,
- transport zbiorowy – m.in. kwestie zarządcze, rozpatrywanie w aspekcie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia, czyli gmin sąsiadujących.
To właśnie dla nich zostaną wypracowane rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb torunian.
– Zależy nam przede wszystkim na zidentyfikowaniu „punktu zero” jeśli chodzi o ocenę funkcjonowania naszego miasta. Mamy wystąpienia pokontrolne, które wskazują, co należy poprawić. Nie jest to tajemnicą, wszystkie wyniki audytów są jawne, tak będzie też w przypadku tych, które dopiero rozpoczniemy. Dla planowania strategicznych kierunków rozwoju naszego miasta w zakresie wspomnianych obszarów potrzebujemy modelowych wskazań i wariantów działania – podsumował prezydent Paweł Gulewski.
Pracownicy Urzędy Miasta Torunia ze wsparciem zewnętrznym przeprowadzą audyty w obszarze udzielania zamówień publicznych: kwestie procedur, PZP, realizacji postępowań przetargowych, zapytań itp. Drugi obszar obejmuje nadzór właścicielski, a więc spółki miejskie i sposób zarządzania nimi, sposób stawiania celów zarządczych i ich egzekwowania.
Po stronie urzędu pozostaje kształtowanie projektu budżetu na przyszły rok.
– Będziemy rozmawiali ze specjalistami o kierunkach i ewentualnym przemodelowaniu metodologii tworzenia budżetu – zapowiedział Prezydent Paweł Gulewski.
Prace związane z audytem infrastruktury sportowej już ruszyły. Postępowania na pozostałe obszary zostaną ogłoszone w drugim kwartale tego roku.