Młyn Wiedzy zaczyna współpracę z Instytutem Socjologii UMK
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Instytut Socjologii UMK nawiązały współpracę. Jej pierwsze efekty będzie można zobaczyć pod koniec września podczas Toruńskiej Nocy Naukowców. Natomiast w październiku rozpoczną się wykłady w ramach „Wtorków z socjologią”.
Toruńskie centrum nauki rozwija współpracę z badaczami społecznymi. Do tej pory wspólnie z Instytutem Psychologii UMK realizowano Tydzień Mózgu oraz cykl wykładów popularnonaukowych „Wtorki z psychologią”. Do psychologów w nowym roku akademickim dołączą socjologowie.
Rozwijamy ofertę naszego centrum nauki. A w związku z tym, że w 2019 roku udostępniliśmy wystawę o dojrzewaniu, współpraca z toruńskimi socjologami jest dla nas czymś naturalnym. Jestem przekonana, że nasze wspólne pomysły spotkają się z zainteresowaniem mieszkańców Torunia i regionu – wyjaśnia Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Na współpracy zyska także Instytut Socjologii UMK, może on szerzej otworzyć się na odbiorców zainteresowanych tematami społecznymi oraz prezentację wyników badań.
Nasi pracownicy prowadzą bardzo interesujące prace badawcze, często publikowane w czołowych czasopismach europejskich i światowych. Niemniej, w coraz większym stopniu jesteśmy nakierowani na dość specyficznych odbiorców: akademickich specjalistów bardzo wąsko zdefiniowanej dyscypliny czy wręcz subdyscypliny. Osoby nie będące akademikami, nawet zainteresowane daną tematyką, raczej nie przebiją się przez hermetyczny język takich publikacji – wskazuje dr hab. Krzysztof Pietrowicz, prof. UMK, dyrektor Instytutu Socjologii UMK. – Współpraca z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy ma na celu otwarcie się na wszystkich zainteresowanych tym, co dzieje się ze społeczeństwem w bardzo różnych wymiarach. Ważne również, że jest to miejsce, w którym spotykają się przedstawiciele różnych dziedzin wiedzy: przyrodniczych i humanistyczno-społecznych.
Pierwsze efekty współpracy będzie można zauważyć podczas Toruńskiej Nocy Naukowców. Odbędzie się ona 24 września, właśnie planowany jest dokładny program, który zostanie zaprezentowany na początku września. Wiadomo, że na tym wydarzeniu dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK zajmie się kontrowersjami wokół szczepionek i szczepień.
W październiku rozpoczną się bezpłatne wykłady w ramach cyklu „Wtorki z socjologią”. Wśród tematów, które znalazły się planie wydarzenia będą te poświęcone społecznym kontekstom budowy elektrowni atomowej w Polsce, przemianom kibicowania okiem socjologa, sprawiedliwości w ujęciu nauk społecznych, sposobom pośredniego identyfikowania emocji w mediach oraz pamiętnikom pisanym w czasie pandemii COVID-19. Spotkania będą odbywały się o godz. 18:00 w siedzibie Centrum Innowacyjnej Edukacji. Planowane są również transmisje online wykładów.