Muzeum Twierdzy Toruń jednak później niż zapowiadano. Otworzą je…
Nie w styczniu 2020 r. – przy okazji 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski – ale w czerwcu 2020 r. zostanie otwarte Muzeum Twierdzy Toruń w adaptowanych na ten cel koszarach Bramy Chełmińskiej.
O tym, że termin otwarcia nowej placówki muzealnej poświęconej Twierdzy Toruń, zostanie przesunięty, pisaliśmy już w lutym.
Pierwotnie planowano, że uruchomienie Muzeum Twierdzy Toruń uświetni 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski. Teraz już wiadomo, że kompleks odwiedzimy dopiero w czerwcu 2020 r. – taka informacja pojawiła się na oficjalnej stronie miasta.
Jakie są powody przesunięcia tego terminu? Zapytaliśmy o to miejskich urzędników. Od nich dowiedzieliśmy się, że zakończenie prac planowane jest w grudniu br. Następnie ruszy urządzanie i aranżowanie ekspozycji.
– Pierwotnie przewidywane było otwarcie Muzeum 18 stycznia 2020 r., czyli w setną rocznicę powrotu Torunia do Polski – przyznaje Magdalena Stremplewska, rzecznik prezydenta Torunia. – Jednak przygotowanie części wystawienniczej w ciągu dwóch-trzech tygodni jest niemożliwe. W związku z tym otwarcie Muzeum nastąpi podczas obchodów Święta Miasta, czyli w czerwcu 2020 r.
Przypomnijmy: adaptacja koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne ruszyła wiosną 2018 r. Prace realizowane pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków obejmują m.in. remont konserwatorski budynku, przywrócenie obiektowi historycznego wyglądu, odtworzenie pierwotnej infrastruktury fortecznej i zabezpieczenie obiektu przed zniszczeniem.
Projekt przewiduje też m.in. zakup trwałego wyposażenia, montaż ekspozycji, adaptację terenów przylegających do fortu dla potrzeb historycznych grup rekonstrukcyjnych i ekspozycji sprzętu wojskowego, montaż oświetlenia, ogrodzenia, monitoringu, a także udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.
Muzeum Twierdzy Toruń będzie nowym oddziałem Muzeum Okręgowego, które odpowiada za przygotowanie wystawy i koncepcję działania nowej placówki. Ramowy scenariusz ekspozycji przygotował Marcin Wichrowski, współautor „Atlasu Twierdzy Toruń”, przez wiele lat związany z Muzeum Twierdzy Kostrzyń.
Nowe muzeum będzie prezentować będzie dzieje jednej z najlepiej zachowanych warowni w Europie, rozwój toruńskich fortyfikacji od średniowiecza do połowy XX w. oraz historię garnizonu stacjonującego tu w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Założeniem jest, by wszystkie te zagadnienia były przedstawione w sposób ciekawy, a jednocześnie prosty w odbiorze, z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych – mówi Hubert Smolarek z Muzeum Okręgowego w Toruniu. – W Muzeum Twierdzy Toruń obejrzymy między innymi wszystkie rodzaje dzieł fortecznych i ich budowniczych, poznamy poszczególne elementy wyposażenia fortów i ich funkcje, uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy z poszczególnych okresów historycznych oraz życie codzienne toruńskiego garnizonu.
Koncepcję plastyczną i multimedialną ekspozycji opracuje konsorcjum firm New Amsterdam i NoLabel z Krakowa, które ma na swoim koncie wystawy w Muzeum Toruńskiego Piernika i Domu Kopernika.
Inwestycja pochłonie ponad 22 mln zł, z czego blisko 14 mln zł to unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.