Naukowcy z UMK badają pamiętniki z czasów koronawirusa
Konkurs na pamiętniki „Życie codzienne w czasach koronawirusa” to wspólna inicjatywa socjologów z UMK oraz warszawskiej SGH. Na konkurs nadesłano 440 pamiętników, pisanych przez osoby od 18. do 90. roku życia. „Pamiętniki potwierdzają, że my Polacy, w wyjątkowych sytuacjach i momentach mamy wielkie porywy serca”, mówi prof. Karwacki z UMK.
To nie pierwszy projekt UMK realizowany we współpracy z SGH w oparciu o metodę pamiętnikarską. Wcześniej uczelnie wspólnie pracowały m.in. nad bezrobociem we współczesnej Polsce. Teraz badacze postanowili w podobny sposób zbadać doświadczenia Polaków w czasach pandemii, która doprowadziła do drastycznych zmian w codziennych praktykach społecznych. Na konkurs pn.: „Życie codzienne w czasach koronawirusa” nadesłano 440 pamiętników, których autorzy reprezentowali wszystkie pokolenia. Byli zróżnicowani nie tylko pod względem wieku, ale także statusu rodzinnego i społeczno-ekonomicznego. Udało się zebrać obszerny materiał badawczy.
– Chcemy pokazać współobecne sposoby myślenia, postawy, argumentację, systemy wartości, cele i doświadczenia. Dokładamy cegiełkę, by zobrazować obecne doświadczenie życia, pokazać to, co dzieje się w naszym społeczeństwie – wyjaśnia dla portalu UMK dr hab. Arkadiusz Karwacki, prof. UMK, toruński koordynator projektu. – Pamiętniki potwierdzają, że my Polacy, w wyjątkowych sytuacjach i momentach mamy wielkie porywy serca. Nie pierwszy raz udowodniliśmy, że potrafimy się kochać, rzucać do pomocy, wspierać potrzebujących, obdarzyć kogoś współczuciem. Ale nie umiemy się lubić. To znaczy: nie umiemy wykazywać wobec siebie życzliwości, ciepła, rozumienia, akceptacji długodystansowo. My jesteśmy emocjonalnymi sprinterami, a nie maratończykami.
Obraz, jaki wyłania się z nadesłanych pamiętników nie jest optymistyczny. Polskie społeczeństwo cierpi na brak sensu, niezrozumienie, kłopoty z odczytywaniem emocji, strach i frustrację.
– Ról, w których staramy się odnaleźć, jest tak wiele, że to nas przytłacza, zabija w nas swobodę, radość, możliwość smakowania życia, a czyni to życie ciągłą walą o przetrwanie – tłumaczy prof. Karwacki w materiale wideo, promującym badania.