Nie żyje prof. dr hab. Barbara Chwirot z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
17 czerwca 2023 r. zmarła prof. dr hab. Barbara Chwirot, emerytowana pracowniczka Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK, pomysłodawczyni oraz współorganizatorka Białych Niedziel, których celem było wczesne wykrycie raka skóry. Miała 72 lata.
Prof. dr hab. Barbara Chwirot urodziła się 5 listopada 1950 r. w Bydgoszczy. Pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczęła w 1975 r. W 1981 r. otrzymała stopień doktora na podstawie dysertacji „Aktywność metaboliczna komórek podlegających mejozie u Larix europaea D.C.”, a habilitowała się w 1991 r. w oparciu o pracę „Ultrasłaba luminescencja jako nowe źródło informacji o komórce w cyklu życiowym”. Tytuł profesora uzyskała w 2002 r.
– Od roku 1993 prof. B. Chwirot kierowała Interdyscyplinarnym Zespołem Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów na UMK. Zespół ten, wraz z władzami miasta Torunia, był corocznym organizatorem Białych Niedziel, których celem było wczesne wykrycie niebezpiecznych nowotworów skóry. Autorką fluorescencyjnej metody wczesnego wykrywania czerniaka skóry była prof. Chwirot, a w prowadzonej przez jej zespół Pracowni Autofluorescencji Znamion zostało przebadanych prawie 20 tys. osób, a u ok. 500 wykryto czerniaka, najczęściej w I lub II stadium dającym najlepsze rokowania dla pacjenta – pisze na swoim portalu informacyjnym Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Prof. Chwirot była autorką 79 publikacji naukowych w prestiżowych czasopismach oraz wiodącym autorem monografii wyróżnionej nagrodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w 1996 r. Prof. Chwirot była również członkiem komitetów redakcyjnych czasopism o zasięgu międzynarodowym: „Journal of Biomarkers”, „World Journal of Gastrointestinal Oncology” oraz „The Open Dermatology Journal”. Była także członkiem Europejskiego Towarzystwa Profilaktyki Raka Skóry EUROSKIN oraz członkiem jury L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki.
Z inicjatywy prof. Chwirot na dawnym Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi powstał Zakład Biologii Medycznej, którego kierownikiem była od roku 2002 do czasu przejścia na emeryturę w 2018 r. Jej zainteresowania naukowe dotyczyły identyfikacji potencjalnych markerów białkowych wybranych chorób nowotworowych.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 22 czerwca 2023 r. o godz. 13:30 na Cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej 10 w Bydgoszczy.
dr Stanisław Jerzy Włodowski
23 czerwca 2023 @ 00:42
Pani Barbara Chwirot prowadziła bardzo ważne dla diagnostyki medycznej badania, które wykorzystała następnie w pracy doktorskiej. Mój zakład mieścił się wówczas także w Instytucie Biologii, ale przyznam, że nie miałem pojęcia wówczas, że ta sympatyczna Pani zajmowała się tak niezwykle ważną dla praktyki tematyką. Dopiero kilka lat później (a może więcej) czytałem artykuł o tym, że planowane są pilotażowe badania w Przychodni Akademickiej pod kierunkiem ówczesnej Pani Doktor. Podjęto je z Jej osobistej inicjatywy i z całą pewnością co najmniej kilkuset ludziom uratowały one życie.
Zapamiętałem Ją, jako energiczną, ale także elegancką osobę, którą cechowała inteligencja i asertywność. Kojarzyła mi się osobowościowo z Marią Skłodowską-Curie, jako piękna, mądra i prospołecznie zaangażowana Polka.
Hana
20 czerwca 2023 @ 22:11
72 lata, to nie czas na umieranie Pani Profesor.
Szkoda, tak mądrej kobiety.
Wyrazy współczucia dla rodziny.