Noctiluca poprowadzi prace badawczo-rozwojowe dla partnera z MIT

Noctiluca, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka technologiczna z Torunia, rozwijająca związki chemiczne m.in. do wyświetlaczy OLED, podpisała umowę z Inkbit Corporation. Partner to podmiot będący spin-offem Massachusetts Institute of Technology (MIT), który zajmuje się rozwojem technologii druku 3D. Noctiluca będzie dla niego realizować projekty badawczo-rozwojowe.

Badania własne

Noctiluca jest znana przede wszystkim z rozwijania emiterów nowej – trzeciej i czwartej generacji – oraz innych wysokowydajnych materiałów do wyświetlaczy OLED. Spółka stawia zarówno na materiały do wyświetlaczy produkowanych tradycyjną metodą, gdzie warstwy emisyjne są nanoszone metodą napylania (z ang. PVD – physical vapor deposition), jak i na materiały do wyświetlaczy drukowanych (z ang. IJP – Ink Jet Printing). W tym zakresie Spółka pracuje już z globalnymi liderami branży – m. in. LG Display, czy grupą TCL.

Projekty na zlecenie: synteza i prace B+R

Poza pracami na rozwojem i komercjalizacją własnych materiałów (ang. proprietary materials in-house research) Spółka buduje dodatkową nogę biznesową. W jej ramach realizuje projekty na zlecenie. Takie projekty to po pierwsze synteza na zlecenie (ang. custom synthesis) jaką Noctiluca realizuje dla niektórych partnerów. W portfolio znajduje się już 450 związków własnych oraz 200 związków znanych rynkowo. W tym zakresie Spółka ma już dystrybutora w Japonii, planuje kolejne partnerstwa oraz rozpoczęła sprzedaż.

Drugim typem projektów realizowanych na zlecenie są usługi badań kontraktowych jako Chemical CRO (ang. Chemical Contract Research Organization). Oznacza to, że zespół naukowy Noctiluca na zlecenie klientów prowadzi projekty badawczo-rozwojowe w przemyśle chemicznym w celu opracowania najnowocześniejszych rozwiązań – przede wszystkim wysokowydajnych materiałów (ang. high performance materials).

– Realizacja projektów na zlecenie, w tym usług kontaktowych jako Chemical CRO będzie istotnym elementem budowania przychodowej nogi biznesu, dającej Spółce dodatkową stabilność mówi Mateusz Nowak, Dyrektor Rozwoju Biznesu Noctiluca. – W takim modelu działała m.in. spółka Novaled przejęta przez Samsung czy Adesis przejęta przez Universal Display Corporation (UDC). Jednak to w połączeniu rozwijania autorskiej technologii OLED i usług Chemical CRO widzimy trwałą przewagę na rynku – niedawne przejęcie przez UDC portfolio patentów OLED Mercka i dalsza współpraca w modelu cCRO wyniosła kapitalizację UDC o niemal 20% w górę – czyli o około miliard dolarów.

Nowy Partner

To właśnie badania kontraktowe dla Inkbit Corporation będzie realizować Noctiluca.  Inkbit Corporation zajmuje się rozwojem technologii druku 3D, w ramach której wykorzystywane są innowacyjne rozwiązania chemiczne, w tym wysokowydajne materiały. Prace nad takimi materiałami będą przedmiotem umowy realizowanej przez Noctilucę.

Właśnie oddaliśmy do użytku nową powierzchnie laboratoryjną i możemy przeznaczyć nasze moce również na realizację projektów na zlecenie  dodaje Nowak. Do końca 2023 roku, będącego pierwszym rokiem w którym działamy usługowo, chcielibyśmy wygenerować z tej działalności ok. 1 m PLN przychodów.