Nowe przepisy dotyczące hulajnóg: co się zmieniło?
Dziś weszły w życie przepisy dotyczące poruszania się hulajnogami oraz urządzeniami transportu osobistego (w skrócie UTO). Dotyczą one choćby wprowadzenia dolnej granicy wieku, od której wolno poruszać się elektryczną hulajnogą, przewidziano także mandaty dla łamiących prawo.
Od dzisiaj kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Jeśli nie ma takiej drogi, można jechać po jezdni, gdzie pojazdy mogą poruszać się z dozwoloną prędkością 30 km/h, ale i tam nie można przekroczyć 20, będąc na hulajnodze.
Jazda po chodniku jest dozwolona tylko wtedy, gdy jest on wzdłuż jezdni z dozwoloną prędkością większą niż 30 kilometrów na godzinę. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i poruszać się z prędkością równą pieszym, pamiętając o ustępowaniu im pierwszeństwa i nieutrudnianiu ruchu.
Młodzież w wieku od 10 do 18 lat powinna posiadać kartę rowerową lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T, jeśli chce kierować hulajnogą elektryczną. Dorośli nie potrzebują żadnego dokumentu. Dzieci w wieku do 10 lat mogą się poruszać takim pojazdem tylko w strefie zamieszkania oraz pod opieką dorosłych.
Zabroniona jest jazdą hulajnogą elektryczną w więcej niż jedną osobę. Nie wolno też prowadzić takiego pojazdu pod wpływem alkoholu, przejeżdżać nim przez przejścia dla pieszych ani korzystać z telefonu podczas jazdy.
Wprowadzane są kary za poruszanie się hulajnogą elektryczną, UTO lub urządzeniem wspomagającym ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych – z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu. Najwyższy mandat – od 300 do 500 złotych – grozi za kierowanie takim pojazdem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Ustawa wprowadza też możliwość ustanowienia przez samorządy danych miast stref z zakazem ruchu dla hulajnóg elektrycznych.
Nakazane jest zostawianie tego typu pojazdu na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym. Za usunięcie z drogi i parkowanie hulajnogi elektrycznej przez służby będzie trzeba zapłacić – 123 zł za usunięcie i 23 złote za każdą dobę przechowywania to najwyższe możliwe stawki przewidziane w ustawie.