Nowe sokoły w gnieździe na nieczynnym kominie PGE Toruń
Nowa para sokołów wędrownych zagnieździła się na nieczynnym kominie PGE Toruń, który w listopadzie ub. roku został oznakowany muralem sokoła, wskazującym na miejsce bytowania tych ciekawych ptaków. Zmiana rezydentów gniazda na wyremontowanym nieczynnym kominie nastąpiła pod koniec ubiegłego roku.
Zbliża się sezon lęgowy sokołów. W marcu ptaki będą składać jaja, w kwietniu, po 32 dniach inkubacji (wysiadywania) powinny się kluć młode. W gnieździe na kominie PGE Toruń mamy nową samicę bez obrączek oraz samca, który wykluł się w 2020 roku w pobliskim Inowrocławiu. Liczymy, że nowa para będzie równie zaangażowana w wychowanie młodych, co poprzednia – mówi Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, opiekujący się gniazdami sokołów wędrownych w Polsce.
PGE Energia Ciepła i należąca do niej spółka PGE Toruń, od 2010 współpracują ze Stowarzyszaniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Możliwość podglądania na żywo życia rodzinnego sokoła wędrownego możliwa jest dzięki kamerom zamieszczonym w gnieździe i ułatwia rozpowszechnianie wiedzy na temat prac związanych z odbudową gatunku oraz buduje zainteresowanie i zrozumienie dzikiej natury zwierząt. W zeszłym roku toruńskie sokoły doczekały się czwórki młodych. Jak będzie w tym roku to niedługo zobaczymy, obserwując online nową parę sokołów.
Toruńskie sokoły można śledzić pod linkiem: http://peregrinus.pl/pl/torun
Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” we współpracy z PGE Toruń i PGE Energia Ciepła, zorganizuje konkurs na imiona dla nowych sokołów.
Nie tyko toruńskie sokoły można podglądać online – PGE Energia Ciepła dba o rozpowszechnia wiedzy o sokołach wędrownych również poprzez podglądy gniazd w Gdyni i Lublinie. Dzięki kamerom, obserwacja życia sokołów cieszy się ogromną popularnością. W 2021 r. PGE Energia Ciepła odnotowała ponad 670 tys. wejść na podglądy tych trzech gniazd.