“O obrotach” w Młynie Wiedzy. Trwa modernizacja wystawy
W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy trwa modernizacja wystawy “O obrotach”. 14 dotychczasowych stanowisk przechodzi renowację i przebudowę, ale największą zmianą będzie 11 nowych oraz 2 nowe elementy aranżacji ekspozycji.
Do tej pory, w ramach modernizacji z wystawy zniknęły niektóre ze stanowisk. Były to m.in. tellurium, układ słoneczny, zębate puzzle, żyroskopowe rodeo, gry multimedialne oraz charakterystyczny model stacji kosmicznej.
– Trochę inny model stacji kosmicznej pojawi się na wystawie. Będzie bardziej nowoczesny. Zupełnie zmieni się design. Myślę, że nowe eksponaty będą bardzo ciekawe dla odwiedzających – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – W centrach nauki obserwujemy zwiększający się trend eksplorowania i doświadczania, wykorzystujący samodzielne eksperymentowanie bez użycia multimediów. I na to też postawiliśmy tworząc koncepcję zmian. Dlatego też na zmodernizowanej wystawie pojawi się dużo stanowisk typu „hands on”, umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń przez zwiedzających – dodaje.
Zespół Młyna Wiedzy opracował nowe stanowiska, które już niedługo zostaną częścią “O Obrotach”. Do dotychczasowych atrakcji dołączą m.in. Wielki Wóz, muzyka kosmosu, kto nam zasłania Księżyc?, grawitacja, czarna dziura, turniej rakiet, upadki meteorytów czy prędkość orbitalna.
– Bardzo zależało nam na tym, aby w Centrum pojawiał się eksponat „science and art” – podkreśla Monika Wiśniewska. – Z poziomu parteru widać już „gwiazdy”. Zwiedzającym chcemy pokazać Wielki Wóz. Zobaczą go z kilku miejsc i w każdym będzie wyglądał inaczej. Dlaczego? Bo pokażemy go z innego miejsca we wszechświecie – wyjaśnia dyrektor Młyna Wiedzy.
Udogodnieniem będzie fakt, że komunikaty ekspozycyjne dla zwiedzających dostępne będą nie tylko w języku polskim, ale i angielskim, a także języku Braille’a. Według początkowych planów, zmodernizowana wystawa miała być udostępniona w I kwartale 2021. Wiadomo jednak, że nie uda się ukończyć prac w zaplanowanym tempie. Przeszkodą okazała się być pandemia, która wymusiła opóźnienia.
– Ma ona wpływ na prace i możliwości techniczno-logistyczne wykonawcy i podwykonawców, w związku z czym okres modernizacji został wydłużony. Obecnie planujemy, że do połowy tego roku uda nam się zakończyć prace i udostępnić ekspozycję. Chcielibyśmy, aby pierwsi widzowie zobaczyli ją podczas toruńskiej majówki – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.