Obchodzono stulecie utworzenia szkoły dla oficerów Marynarki w Toruniu
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz pokaz paradny – w taki sposób uczczono w Toruniu setną rocznicę powstania Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.
Szkoła jest poprzedniczką obecnie istniejącej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i rozpoczęła działalność 1 października 1922 roku. Mieściła się w budynku tzw. Koszar Racławickich, w którym dzisiaj znajduje się Hotel Bulwar. Pierwszych absolwentów doczekała się w 1925 roku. Kilkudziesięciu oficerów tam wykształconych zostało kawalerami Orderu Virtuti Militari. O istnieniu renomowanej uczelni przypomina w Toruniu od pół wieku “kotwica” na Bulwarze Filadelfijskim – wystawiona w 1972 r., pamiątkowa tablica na budynku dawnej szkoły oraz plac przy Bramie Klasztornej, któremu w 2012 r. nadano imię skweru Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.
Na toruńskie obchody przybyli, poza kompanią reprezentacyjną Marynarki Wojennej, między innymi rektor AMW, kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, wiceadmirał Krzysztof Jaworski – dowódca Centrum Operacji Morskich, kmdr Dariusz Beczek – zastępca szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, a także admirałowie w stanie spoczynku. Władze miasta reprezentowali prezydent Torunia Michał Zaleski wraz z zastępcą Zbigniewem Fiderewiczem oraz przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.
Pierwszym punktem była msza święta w intencji podchorążych akademii. Następnie uczestnicy jubileuszu przeszli ulicami Torunia w paradzie prowadzonej przez orkiestrę gdyńskiej uczelni. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika marynarze przemaszerowali na Bulwar Filadelfijski, gdzie w sąsiedztwie pierwszej siedziby szkoły odbył się apel połączony z odsłonięciem na pomniku “kotwicy” tablicy upamiętniającej jubileusz.
Oficerska Szkoła, której stulecie dziś przeżywamy, i Akademia, która przechowuje jej historię i marynarski etos, znajdują się w samym rdzeniu morskiego dziedzictwa Torunia – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Są w nim historyczne kontakty Torunia z portami północnej Europy z czasów średniowiecznej Hanzy i całe stulecia otwartości Torunia na sprawy morza. I jest w tym oczywiście skuteczne wypełnienie przez Toruń zadań przedwojennej stolicy polskiego Pomorza. Tu bowiem znajdował się potencjał, który zdecydował o ulokowaniu w Toruniu uczelni dla oficerskiej kadry Marynarki Wojennej.
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni została odznaczona przez Radę Miasta Torunia medalem “Za Zasługi dla Miasta Torunia”. Prezydent Michał Zaleski odznaczył też jej rektora-komendanta, kontradmirała prof. dr hab. Tomasza Szubrychta, swoim najwyższym odznaczeniem – Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia “Thorunium”. Po uroczystościach na bulwarze pododdziały marynarzy udały się na Rynek Staromiejski, gdzie zaprezentowały się mieszkańcom i turystom w pokazach musztry paradnej. Ze starówki wyruszył też rajd rowerowy, którego uczestnicy pokonają 200 km, aby zakończyć toruńską część obchodów stulecia w Gdyni.
29 czerwca 2022 @ 13:55
Hotel Bulwar jest zrobiony świetnie, przepiękny widok na tarasie przy smacznej kawie to niezapomniane przeżycie, na pewno będę odwiedzać częściej, szczególnie że jest ekologiczny
14 lipca 2022 @ 12:40
Właśnie się wybieram niedługo, lokalizacja w środku miasta jest całkiem zachęcająca, a że jest eko to już w ogóle, słyszałem też że mają dobre SPA 🙂
20 lipca 2022 @ 13:31
O tak, mają świetną restauracje, taras, nawet można konferencję czy wesele zorganizować, środek miasta, niedaleko sporo rzeczy do zwiedzania – każdy znajdzie coś dla siebie
21 lipca 2022 @ 12:08
Dobrze, że polecacie, bo właśnie wybieram się niedługo do Torunia i już wiem gdzie się zatrzymać 🙂