Odsłonięto instalację ku czci ofiar zbrodni pomorskiej
Wczoraj w całym kraju obchodziliśmy 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej – największego konfliktu militarnego w dziejach globu. Uroczystości odbyły się też w Toruniu, gdzie odsłonięto instalację poświęconą przedstawicielom służb mundurowych, którzy zginęli w wyniku zbrodni pomorskiej.
Uroczystość wojskowa miała miejsce w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 r., wzięli w niej udział kombatanci, weterani, przedstawiciele władz samorządowych, a także delegacja zagraniczna z regionu Fife w Szkocji oraz przedstawiciele 1. Batalionu 5. Pułku Artylerii Polowej Hamilton’s Own.
Po złożeniu meldunku oraz podniesieniu flagi państwowej wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Nawiązywano w nich do miejsca, w którym odbywała się uroczystość i do kolejnego elementu Parku Pamięci, którzy został odsłonięty. Prezydent Torunia Michał Zaleski podziękował marszałkowi województwa Piotrowi Całbeckiemu za tę inicjatywę.
To miejsce w sercu miasta potwierdza, że w sercu każdej torunianki i torunianina na zawsze pozostanie pamięć o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, za to że są Polkami i Polakami. Dzisiejsze odsłonięcie instalacji jest dopełnieniem tego, co nas już w tym miejscu otacza – pamięć o Zbrodni Pomorskiej. Tego nie wolno nam zapomnieć. Ci, których upamiętniamy, pokazali nam najlepszy wzór służby ojczyźnie. Zawdzięczamy im wolność i dzisiejsze życie w demokratycznym kraju – powiedział prezydent.
Po odsłonięciu i poświęceniu instalacji poświęconej przedstawicielom służb mundurowych nastąpił apel pamięci oraz oddano salwę honorową. Następnie w imieniu społeczności miasta i regionu złożono symboliczną wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 i odegrano Pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Uroczystość zakończyła się wiązanką pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia.
Jako zbrodnię pomorską określa się akcję eksterminacji ludności polskiej w 21 powiatach przedwojennego województwa pomorskiego. W jej wyniku zginęło od 20 do 40 tysięcy ludzi. Do tej pory z imienia i nazwiska zidentyfikowano blisko 10 tys. ofiar. Działania wojsk niemieckich odbywały się od września 1939 do początku 1940 roku. Większości sprawców zbrodni nie udało się odnaleźć po wojnie i sprawiedliwie osądzić.