Opieka pielęgnacyjna w Szpitalu Miejskim przywilejem?
Nie ustaje dyskusja na temat dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, jaką można wykupić w Szpitalu Miejskim w Toruniu w cenie 80 zł za godzinę. Internauci są wzburzeni i mówią o podstawowych czynnościach, które powinny być wykonywane w ramach NFZ. Co z osobami, których na takie świadczenie nie stać?
Zgodnie z pismem, pacjenci mogą zgłosić zapotrzebowanie na świadczenie opieki przez pielęgniarkę szpitala. Jak jednak czytamy w oświadczeniu szpitala, dodatkowa opieka nie może zastępować ani wyręczać „standardowej” opieki pielęgniarskiej, a tylko ją uzupełnić. Usług nie może również realizować osoba w czasie dyżuru. Personel może ją wykonywać jedynie w wolnym czasie. W ostatnich latach szpital nie odnotował żadnego wniosku pacjentów i ich rodzin o dodatkową opiekę pielęgnacyjną.
Osób starszych często nie stać na taką usługę, a to właśnie one najczęściej wymagają największej asysty pielęgniarskiej. Czy można mówić tu o uprzywilejowaniu? Czy tylko pacjenci w dobrej sytuacji materialnej, którzy wykupią opiekę pielęgnacyjną, mogą liczyć na godną opiekę w szpitalu?
– Na pewno nie jest to żaden uprzywilejowany pacjent. Zgodnie z podstawą prawną to obowiązek szpitala, by takie świadczenia oferować. Nie chodzi tu jednak o jakiekolwiek uprzywilejowanie któregokolwiek z pacjentów. To podstawowe prawo pacjenta – mówi Eryk Milarski, rzecznik prasowy SSM.
Rzecznik Praw Pacjenta wszczął wobec Specjalistycznego Szpitala Miejskiego postępowanie. Jak czytamy w dokumencie, szpital naruszył zbiorowe prawa pacjentów.
– Dodatkowa opieka pielęgnacyjna nie może polegać na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a tak wynika z treści zamieszczonego zdjęcia (szpital świadczenia te powinien zapewnić bez dodatkowych opłat we własnym zakresie w ramach umowy z NFZ). Ogłoszenie może wprowadzać pacjentów w błąd co do świadczeń które im przysługują – napisał na portalu X Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
W nawiązaniu do wczorajszej informacji przekazanej przez @kosik_md (ogłoszenie szpitala w Toruniu) należy wskazać, że:
— Bartłomiej Chmielowiec (@BartChmielowiec) May 23, 2024
– dodatkowa opieka pielęgnacyjna nie może polegać na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a tak wynika z treści zamieszczonego zdjęcia (szpital świadczenia te… pic.twitter.com/9ts4UULcmN