PGE Toruń pomaga poprawić efektywność energetyczną budynków
Zarządzany przez PGE Toruń, spółkę należącą do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, system ciepłowniczy osiągnął wysoką efektywność dzięki jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła w elektrociepłowni gazowej oraz w źródłach OZE.
Transformacja ciepłownictwa w Toruniu i zastąpienie technologii wytwarzania ciepła w elektrociepłowni z węglowej na gazową, przyniosła nie tylko korzyści dla środowiska, ale też znaczy wzrost efektywności systemu ciepłowniczego. Miarą efektywności systemów ciepłowniczych jest poziom Wpc (współczynnik nieodnawialnej energii pierwotnej). Im niższy jest poziom współczynnika Wpc, tym jest to korzystniejsze. W 2023 roku dla toruńskiego systemu ciepłowniczego, do którego ciepło dostarczane jest głównie z elektrociepłowni gazowej należącej do PGE Toruń, współczynnik ten osiągnął poziom 0,364. W latach, w których ciepło produkowane było w Toruniu w elektrociepłowni węglowej, wahał się w granicach 1,4 – 1,5.
Optymalna, czyli jednoczesna produkcja energii elektrycznej i ciepła w tak zwanym procesie kogeneracji w naszej elektrociepłowni gazowej, wsparta produkcją ciepła w źródłach OZE sprawia, że efektywność systemu ciepłowniczego w Toruniu w 2023 roku osiągnęła bardzo korzystny poziom. Jest to pozytywna informacja dla lokalnych inwestorów. Taki poziom współczynnika Wpc powoduje, że nie muszą oni ponosić dodatkowych kosztów na materiały budowlane, aby spełnić wymogi w zakresie efektywności energetycznej budynków, co może mieć pozytywny wpływ na ceny mieszkań. Stan ciepłociągów również wpływa na efektywność systemu ciepłowniczego – obecnie ponad 60 procent ciepłociągów, którymi przesyłamy ciepło do naszych klientów to nowoczesne sieci ciepłownicze.– mówi Dariusz Kozak, p.o. prezesa zarządu PGE Toruń. Warto podkreślić, że wysoka efektywność energetyczna systemu ciepłowniczego pozwoliła nam pozyskać dofinansowania z programów Unii Europejskiej na modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczej na terenach nie objętych ciepłem sieciowym – dodaje Dariusz Kozak.
Wartość współczynnika Wpc jest niezbędna dla projektantów, planujących ogrzewanie dla realizowanej inwestycji, która powinna spełniać regulacje w zakresie wymogów efektywności energetycznej. Przyłączając budynek do efektywnej sieci ciepłowniczej, inwestorzy mogą osiągnąć wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków przy niższych nakładach w porównaniu z innymi źródłami ciepła, takimi jak indywidualne kotłownie gazowe czy ogrzewanie elektryczne.
Efektywny system ciepłowniczy, z którego korzysta budynek i działania właścicieli budynków dla zmniejszenia zużycia ciepła to obniżenie kosztów i zdecydowana poprawa efektywności energetycznej budynku. PGE Toruń od 2 lat ma dedykowany program dla właścicieli budynków, obecnie korzystających z ciepła produkowanego w kotłowniach gazowych, olejowych i z energii elektrycznej, a którzy zdecydują się na zmianę źródła ogrzewania na ciepło sieciowe. Mogą oni skorzystać z jednorazowego dofinansowania na poprawę efektywność energetycznej budynku, czyli działanie ograniczające zużycie energii przy zachowaniu tego samego komfortu użytkowania. Projekt poprawiający efektywność energetyczną budynku, na które można uzyskać wsparcie, to np. wymiana zaworów podpionowych, wymiana okien i drzwi, termomodernizacja a także wymiana żarówek na energooszczędne. Wysokość wsparcia uzależniona jest od wielkości przyłączonej mocy cieplnej i wynosi: 300 złotych za 1kW mocy zamówionej, w przypadku budynku przyłączonego tylko dla centralnego ogrzewania i 400 złotych za 1kW mocy zamówionej w przypadku łącznie centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Regulamin programu dostępny jest na stronie PGE Toruń: https://pgetorun.pl/przylaczenie-do-sieci/przydatne-dokumenty