Prace Galerii Rusz na bilbordach i autobusach
Artyści z Galerii Rusz przygotowali wystawę wielkoformatowych prac, które będzie można oglądać od 1 maja do 30 czerwca na toruńskich autobusach komunikacji miejskiej i na dwóch bilbordach.
Tym razem motywem prac jest Wisła – rok 2024 ustanowiono rokiem kultury flisackiej w Toruniu.
– Wisła i związana z nią kultura to nasz zasób i nasze dziedzictwo, a także skarbnica inspiracji. Mieszkańcy Torunia mogą czuć się uprzywilejowani, że żyją nad „królową polskich rzek”. Na co dzień jednak nie doceniamy tego i niewiele wiemy o Wiśle, a jeszcze mniej o flisakach. W 2022 r. tradycje flisackie zostały wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Flisactwo jest piątą polską tradycją, która została wpisana na tę Listę, obok takich tradycji jak: szopkarstwo krakowskie, kultura bartnicza czy sokolnictwo – czytamy w komunikacie Art Moves.
Historia związku między Toruniem a Wisłą jest bardzo długa. Przez niemal 700 lat w mieście istniał port śródrzeczny, stanowiący kluczowy punkt na mapie Polski. Już w XIII wieku flisacy toruńscy wyłonili się jako osobna grupa zawodowa, osiedlając się na obszarze Rybaków. Wytworzyli własną kulturę oraz wykształcili charakterystyczne dla siebie słownictwo. Jak zauważają artyści, ostatnie lata to zwrot miast ku rzekom i docenienie ich roli w przestrzeni miejskiej.
– Toruń również coraz bardziej postrzega Wisłę i związaną z nią kulturę jako bardzo ważny aspekt historii miasta, jak i ważne na mapie miasta miejsce rekreacji i wypoczynku mieszkańców oraz turystów.
Wielu wybitnych polskich twórców inspirowało się Wisłą, m.in. Aleksander Gierymski, który uczynił ją bohaterką kilku swoich najciekawszych płócien. Inspirację w niej znalazło również wielu pisarzy i poetów, np. Teofil Lenartowicz, Stanisław Wyspiański, Julian Tuwim czy Zbigniew Herbert. Teraz inspirację z niej czerpią artyści z Galerii Rusz, którzy potraktowali kulturę flisacką i inne tradycje i aktywności wiślane jako rodzaj metaforycznego lustra. Dzięki niemu można spojrzeć na siebie w nowy sposób i przemyśleć – czy chcemy „płynąć z prądem” czy „płynąć pod prąd”?
Prace można oglądać od 1 maja do 30 czerwca – na 4 bilbordach (2 w maju i 2 w czerwcu) przy ul. Gagarina i Wałach gen. Sikorskiego, a także przez cały maj na autobusie komunikacji miejskiej.
Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.