Prezydent spotkał się z mieszkańcami Wrzosów. Nie zabrakło kontrowersji
W Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu odbyło się przedostatnie ze spotkań prezydenta miasta z mieszkańcami. We wtorek (26.03) Michał Zaleski odwiedził Wrzosy. Jakie problemy zostały poruszone? Przede wszystkim mieszkańcy pytali o drogi i chodniki. W obszarze zainteresowania znalazły się także tematy dot. wykupu działek i Punkty Aktywności Lokalnej (PAL).
W pierwszej części spotkania mieszkańcy mogli zgłosić swoje propozycje do budżetu miasta w ramach pierwszego etapu konsultacji społecznych tego dokumentu. W drugiej – obejrzeć dwie prezentacje dot. miejskiego budżetu, inwestycji, a także wysłuchać szczegółów dot. wprowadzenia e-dowodów. Na koniec zabrali głos, zadając prezydentowi pytania, zgłaszając swoje uwagi oraz postulaty.
Jak w tym roku zmienią się Wrzosy? Najbliższe miesiące to przede wszystkim modernizacja dróg i chodników. Zmiany zajdą na ul. Modrakowej, gdzie poza nową nawierzchnią, wykonane zostanie oświetlenie, odwodnienie i nasadzenie roślin. Przebudowa czeka także ulice: Figową, Pawią i Stokrotkową. Największy zakres prac przewidziany jest na tej ostatniej. Za 800 tys. zł zmieniona zostanie nawierzchnia drogi, wykonane chodniki z kostki brukowej, a także zjazdy do posesji. Ulica Zielna zyska zaś dwa progi zwalniające i 12 nowych lamp. W kwietniu miasto ogłosi zaś przetarg na wykonawcę robót na ul. Rumiankowej.
Co jeszcze zyskają mieszkańcy?
– Do końca roku przy ul. Chmielnej powstanie rekreacyjny skwer – mówił Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia. – W ramach drugiego etapu prac powstanie nowoczesny plac zabaw, a w trzecim wielofunkcyjne boisko. Przed nami również drugi etap prac związanych z remontem Szkoły Podstawowej nr 9. W wakacje zmodernizowana zostanie kuchnia.
W ramach budżetu partycypacyjnego, na terenie Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego stanie siłownia zewnętrzna oraz stół do ping-ponga. Na Barbarce zaś wybudowany zostanie obiekt dydaktyczno-gastronomiczny, dwie dodatkowe wiaty edukacyjne oraz nowa scena plenerowa.
Na Wrzosach, decyzją mieszkańców, stanie także mini tężnia solankowa. Koszt jej budowy to 170 tys. zł.
Do wiosny 2020 r. zakończą się prace rewitalizacyjne terenów zielonych na osiedlu JAR. W wytyczonych miejscach wybudowane zostaną boiska (do siatkówki oraz gry w bule), park linowy oraz wielopokoleniowa strefa aktywnego wypoczynku.
Przy ul. Watzenrodego staną dwa budynki dla seniorów. W środku znajdzie się łącznie 48 mieszkań. Budowa oddana zostanie do końca grudnia br.
Wśród poruszonych tematów nie zabrakło także kwestii rozwoju komunikacji miejskiej, przebudowy układu drogowo-torowego w centrum miasta oraz wprowadzenia linii tramwajowej na osiedle Jar. Prace przy torowisku w tej części Torunia rozpoczną się w czwartym kwartale roku.
Po prezentacjach przygotowanych przez pracowników Urzędu Miasta Torunia głos zabrali mieszkańcy. Jako pierwszy mężczyzna wnioskujący o dodatkowe miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
– Na Wrzosach naprawdę dużo się dzieje, ale miasto nie zawsze pamięta o nas, inwalidach – podkreślał. – Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, które znajdują się przy cmentarzu, wykonane są pięknie. Jednak ani przy kościele, ani przy Zespole Szkół Muzycznych, takich nie ma.
Jak zapewnił Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, temat zostanie omówiony.
– Czy prezydent rozważa w najbliższej przyszłości możliwość dokupienia przez właścicieli nieruchomości gruntów przylegających do budynków? – pytała jedna z mieszkanek osiedla. – Obecnie teren dzierżawię, a chciałabym mieć go na własność.
– Miasto jest zainteresowanie sprzedażą terenów przy budynkach mieszkalnych – zapewnił prezydent Michał Zaleski. – O ile nie będzie wobec tych miejsc żadnych planów, a także pozwolą nam na to przepisy, z pewnością nad wnioskiem się pochylimy.
Mieszkańcy dopytywali także o miejsca do bezpiecznego wysadzania dzieci przywożonych do Przedszkola Miejskiego nr 8 przy ul. Chabrowej, o stworzenie ciągu pieszo-rowerowego od ul. Szosa Chełmińska do Barbarki i zamontowaniu monitoringu przy przystanku Wrzosy I.
Duże niezadowolenie wśród zgromadzonych wzbudziła używana, także przez pracowników urzędu miasta, nazwa „tak zwane osiedle Jar”.
– Jak długo będzie używana formuła „tak zwane” – pytał jeden ze słuchaczy. – Osiedle rozwija się bardzo dynamicznie, a miasto wciąż mówi o „tak zwanym”. Nazwijmy to raz, a konkretnie.
O komentarz pokusił się sam prezydent Zaleski.
– W ubiegłej kadencji rada miasta doszła do wniosku, że zajmie się tą sprawą ponownie od listopada 2018 r. – tłumaczył włodarz Torunia. – Jestem przekonany, że wkrótce wszystkie nieścisłości związane z tą nazwą zostaną wyjaśnione. Ma pan oczywiście rację, jednak w chwili, gdy temat podejmowaliśmy, Jar zamieszkiwało kilkaset osób. Nie chcieliśmy, by wówczas te 10 proc. ludzi decydowało za kilka tysięcy, które żyją na osiedlu obecnie.
Wśród kilku tematów związanych z drogami i chodnikami wróciła sprawa z ulicy Owsianej.
– Trzy lata temu, na takim zebraniu, obiecano mi naprawę chodnika – od początku ulicy do przystanku autobusowego – mówił mieszkaniec. – Do dziś żadnych prac tam nie wykonano.
Według pracownika UM Toruń, w ubiegłym roku na wspomnianym odcinku powstał chodnik. By skontrolować jego stan, przeprowadzona zostanie wizja lokalna.
Jeden z obecnych zgłosił się do prezydenta z wnioskiem o modernizację ul. Miedza.
– Ulica jest utwardzona, jednak nie możemy doprosić się od miasta nawierzchni z kostki lub asfaltu – opisywał sytuację mieszkaniec.
Jak zaznaczył Michał Zaleski, wniosek zostanie przyjęty do opracowania na następne lata (2020-2023) zgodnie z programem budowy dróg lokalnych.
Podczas wtorkowego spotkania nie zabrakło także pytań o kulturę i stworzenia na Wrzosach Punktu Aktywności Lokalnej (PAL).
– Przeprowadzona została przez nas procedura przetargowa, jednak żaden z oferentów nie zaproponował takiego miejsca tu, na osiedlu Jar – mówiła Joanna Cywińska-Raczkowska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UM Toruń. – Jeżeli znacie państwo jakąś organizację, która mogłaby punkt poprowadzić, zachęcam do kontaktu z urzędem.
Ostatnie ze spotkań prezydenta z mieszkańcami odbędzie się w najbliższy czwartek (28.03) w Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Gagarina 36.
FRanek
27 marca 2019 @ 17:44
Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych SĄ PRZY SALI KONCERTOWEJ ZSM, więc o co chodzi?
wrzosiak
27 marca 2019 @ 15:28
Szkoda, że Pan Prezydent nie widział toalety, „zdobiącej” centrum Wrzosów. Kawałki dachu fruwają po całym osiedlu. Kto wpadł na pomysł , żeby w centrum największego osiedla domków jednorodzinnych w Polsce, stawiać „kibel” , szpetny i groźny dla życia ?