Radioteleskop obserwatorium UMK trafił na okładkę
Radioteleskop RT4 z podtoruńskich Piwnic, największy tego typu w Polsce, pojawił się na okładce magazynu „Nature Astronomy”. To jedno z najważniejszych światowych czasopism naukowych.
Wizerunek 32-metrowego radioteleskopu, najważniejszego instrumentu w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach pod Toruniem, pojawił się wraz z trzema innymi takimi urządzeniami z Onsali, Westerborku oraz ze Stockert. W numerze ukazał się artykuł, którego współautorami są dr Marcin Gawroński, dr Paweł Wolak oraz mgr Weronika Puchalska z Instytutu Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.
Tekst dotyczy badań nad tzw. szybkimi błyskami radiowymi. To trwające milisekundy wybuchy promieniowania rejestrowane na falach radiowych. Są niezwykle silne – energia wyzwalana w tak krótkim czasie może być większa nawet niż ta, którą Słońce produkuje w ciągu tygodni. Badacze z Polski, Szwecji, Holandii i Niemiec obserwowali źródło odkryte wcześniej przez kanadyjski radioteleskop CHIME w konstelacji Byka.
Bardzo nieliczne obiekty emitują wiele błysków – przez długi czas spekulowano, choć było to tylko podejrzenie, że w rzeczywistości dotyczy to wszystkich źródeł FRB, lecz my jesteśmy w stanie zaobserwować tylko najjaśniejsze z nich – mówi dr Marcin Gawroński. – Dzięki naszym wspólnym badaniom udało nam się zgromadzić bazę danych, które zdają się potwierdzać takie połączenie. Oznaczać to może, że jeśli będziemy wystarczająco cierpliwi i spędzimy wystarczająco dużo czasu, śledząc wybrany obiekt FRB, to powinniśmy zarejestrować od niego kolejne zjawiska.