Rady w działaniu. Co zrobiono na Skarpie i Podgórzu?
Kontynuujemy przegląd działań toruńskich rad okręgów, który rozpoczęliśmy w poprzednim wydaniu „Tylko Toruń”. Przyglądamy się, co udało się już zrobić w trakcie pierwszych miesięcy nowej kadencji i jakie są dalsze plany.
Od października, po ponad pięcioletniej przerwie, działa Rada Okręgu Skarpa.
Złożyliśmy wnioski do budżetu miasta na 2022 r., m.in. w sprawie budowy i remontu chodników, doświetlenia przejść dla pieszych, poprawy bezpieczeństwa na niebezpiecznym rondzie Honorowych Dawców Krwi – mówi Michał Sulik, sekretarz rady. – Na naszą prośbę zostaną w tym roku przeprowadzone konsultacje społeczne w sprawie poprawy bezpieczeństwa drogowego na dwóch osiedlowych ulicach.
Dzięki współpracy członków rady oraz Biura Ogrodnika Miejskiego poprawiono widoczność przejścia dla pieszych na ul. Ligi Polskiej. Zorganizowano również spontaniczną akcję upominków dla dzieci i seniorów uczęszczających na zajęcia Centrum Aktywności Lokalnej.
Mieszkańcy tego okręgu interesują się działaniami swojej rady.
Na jedno ze spotkań przyszli mieszkańcy ul. Tłoczka. Zwrócili się do nas ze skargą na uciążliwą tyrolkę zbudowaną w ramach Budżetu Obywatelskiego. Obecny na zebraniu radny Michał Jakubaszek obiecał osobiście zająć się tą sprawą – złożył stosowną interpelację, którą poparliśmy jako Rada Okręgu – wyjaśnia Michał Sulik.
Oprócz tego rada jest aktywna w mediach społecznościowych, informując o odbywających się lokalnych wydarzeniach, na bieżąco też opiniuje te uchwały Rady Miasta, które dotyczą okręgu.
Gdy zrobi się cieplej, planujemy zorganizować imprezę integrującą mieszkańców, tak aby przybliżyć im działalność rad okręgów – zapowiada Michał Sulik.
Również na Podgórzu działania ruszyły już od pierwszego posiedzenia w październiku. Rozpoczęto wtedy nabór tematów do planu konsultacji społecznych na ten rok.
Analizowaliśmy przesyłane drogą mailową i poprzez media społecznościowe wnioski oraz ustne zgłoszenia i sporządziliśmy listę – mówi Kamila Karolewska z Rady Okręgu Podgórz. – W porozumieniu z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 15 i radnymi wystosowaliśmy pismo do komendanta lokalnego komisariatu z prośbą o przesunięcie części patroli policyjnych w okolice szkoły celem podniesienia bezpieczeństwa i prewencji.
Dzięki działaniom rady udało się przesunąć próg zwalniający na ul. Wilhelminy Iwanowskiej.
Zorganizowano „Kosmiczny Bieg Jedi”, który odbył się 27 listopada. Dzięki kwotom pozyskanym z wpisowego oraz darom od sponsorów udało się zorganizować wieczór mikołajkowy, podczas którego wolontariusze,wspólnie z członkami rady przygotowali paczki mikołajkowe dla trzech szkół: Szkół Specjalnych nr 19 oraz 26, i klasy integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 15.
Mieszkańcy Podgórza preferują online’ową wersję kontaktu z członkami rady, piszą maile, wiadomości na Facebooku, rzadziej przychodzą osobiście, co wiązać można z niepewną sytuacją epidemiczną. Mieszkańcy wiedzą, że rada działa, mają z nami stały kontakt – dodaje Kamila Karolewska.
A jakie inicjatywy są planowane w najbliższym czasie? Okazuje się, że są wśród nich także działania związane m.in. z czystością najbliższej okolicy:
Chcemy kierować nasze działania w stronę poprawy komfortu życia mieszkańców poprzez podniesienie poziomu bezpieczeństwa (patrole, kamery w newralgicznych punktach), działania edukacyjne zmierzające do poprawy estetyki okręgu, który boryka się z zaśmieceniem. Wszystko we współpracy z lokalnymi radnymi miejskimi, którzy wspierają działania rady okręgu i uczestniczą w naszych spotkaniach.
Relacje z działalności kolejnych rad okręgów pojawiać się będą w następnych numerach pisma.