Rondo na skrzyżowaniu Średnicówki z ul. Grudziądzką będzie wyglądać inaczej [WIZUALIZACJE]
Gmina miasta Toruń ogłosiła zamówienie na zagospodarowanie ronda na skrzyżowaniu Trasy Prezydenta W.
Raczkiewicza z ul. Grudziądzką w Toruniu. Do końca listopada pojawią się w tym miejscu nowe nasadzenia, zamontowana zostanie także konstrukcja pod pnącza.
Teren ronda o średnicy 30 metrów jest obecnie porośnięty zielenią niską oraz trawnikiem. Badanie gleby wykazało, jak wskazuje projektant, że “teren jest silnie zanieczyszczony resztkami pobudowlanymi”. To się jednak niedługo zmieni, a teren zostanie dokładnie oczyszczony z takich zanieczyszczeń, jak gruz i kamienie. Pojawi się także dodatkowa, urodzajna warstwa gleby o grubości min. 80 cm.
Projekt zagospodarowania ronda został przygotowany przez pracownię projektową VERDE ART. Rondo zostało zaprojektowane w formie nasypu.
– Kompozycja zagospodarowania ronda przedstawia symetryczny układ ośmiu płatków zlokalizowanych centralnie wokół punktu środkowego. W centralnej części płatków będą znajdować się zwarte żywopłoty z cisów, które zostaną otoczone na zmianę – lawendami i różami okrywowymi. W centralnej części ronda wyznaczono okrąg o średnicy 5 metrów, w którym zostaną usytuowane konstrukcje wspornikowe o różnej wysokości dla pnączy. Płatki mają kształt geometryczny, aby unowocześnić zamysł kompozycji i ułatwić pielęgnację terenu. Pomiędzy płatkami wyznaczono dodatkowe pola w kształcie zbliżonym do trójkąta równoramiennego, które stanowią wykończenie całego układu – czytamy w projekcie pracowni projektowej VERDE ART.
Wykonawca w ramach zadania zostanie zobowiązany do 30 listopada 2021 r. przygotować teren ronda, dostarczyć i zamontować konstrukcję pod pnącza oraz dostarczyć i posadzić rośliny. Znajdą się wśród nich m.in. cisy, róże, lawenda, krwawniki, ostnice i powojniki. Dodatkowo, zadanie obejmuje także utrzymanie wszystkich posadzonych roślin przez kolejne dwa lata. Chodzi o takie działania, jak bieżące podlewanie, nawożenie wiosenne i jesienne nawozami mineralnymi lub organicznymi, przycinanie przekwitłych kwiatostanów i dzikich pędów, wycinanie suchych pędów, formowanie, odchwaszczanie min. 1 raz w miesiącu, uzupełnianie korowania, poprawianie geowłókniny, a także naprawa i konserwacja konstrukcji pod pnącza.
29 maja 2021 @ 13:04
Co to ma przedstawiać?