Rzeźbiarz Ignacy Zelek ma swoją tablicę
Na ścianie kamienicy przy ul. Sukienniczej 2 odsłonięto tablicę upamiętniającą Ignacego Zelka. W tym właśnie miejscu w okresie Międzywojnia znajdowała się pracownia „Rzeźba”, którą Zelek prowadził wraz z Wojciechem Durkiem.
Odsłonięcia dokonał prezydent miasta Michał Zaleski.
Tablicę poświęconą niezapomnianemu Ignacemu Zelkowi odsłaniamy w miejscu, w którym znajdowała się jego pierwsza, artystyczna, przedwojenna i toruńska pracownia. Tym znakiem pamięci chcemy już na stałe i w sposób widoczny dla wszystkich torunian i gości naszego miasta przypominać o wybitnym rzeźbiarzu i malarzu, który przez długie lata określał kulturowy profil Torunia – powiedział włodarz miasta.
Inicjatorem i pomysłodawcą upamiętnienia rzeźbiarza jest Bogdan Major, były przewodniczący Rady Miasta. Podczas uroczystości przedstawił on sylwetkę Zelka:
Był to człowiek pełen życia, działacz, a do tego bardzo towarzyski. Oprócz rzeźbiarstwa zajmował się trochę konserwatorstwem – przeprowadził m.in. renowację łuku tęczowego w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pozłotnictwem, a czasami nawet malował. Stworzył bardzo ciekawą alegorię związaną z walkami o niepodległość, która znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego.
Artysta choć większość swojego życia spędził w Toruniu, nie pochodził z grodu Kopernika. Urodził się w Turaszówce koło Krosna 1 stycznia 1894 r. W latach 1908-1911 uczył się rzeźby w Cesarsko–Królewskiej Szkole Przemysłu Drzewnego w Kołomyi. Następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Konstantego Laszczki. Do Torunia zdecydował się przyjechać po wojnie w 1920 r. Tutaj razem z Wojciechem Durkiem dzielili pracownię przy ul. Sukienniczej 2. Obaj w tym czasie zostali także członkami założonej przez Juliana Fałata Konfraterni Artystów w Toruniu.
Wyrzeźbił on wiele dzieł, między innymi figury dwóch niedźwiedzi z piaskowca pilnujące budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przy ul. Mickiewicza.W szerokim katalogu dzieł Zelka znajdziemy także wiele prac sakralnych – stworzył on m.in. rzeźbiarski wystrój kościoła garnizonowego pw. św. Katarzyny, ołtarz Matki Boskiej w południowej nawie poewangelickiego, a wtedy już jezuickiego, kościoła św. Ducha w Toruniu (obecnie funkcjonuje w znacznie zmienionym kształcie).