Sadzą i wycinają. Nowe zielone przystanki i torowiska oraz wycinki drzew – czy da się to pogodzić?
Jednym z elementów budowy nowej linii tramwajowej, która prowadzić będzie do osiedla Jar, są zielone torowiska oraz przystanki. W ramach tej inwestycji planuje się również kompleksowe zagospodarowanie zieleni.
Z planów przedstawionych przez Miejski Zakład Komunikacji wynika, że w ramach budowy nowej linii do tzw. osiedla Jar powstaną 24 nowe przystanki tramwajowe rozmieszczone w 12 punktach, po jednym w każdą stronę. 10 spośród nich będzie miało formę zielonych przystanków. Ich ostateczne rozmieszczenie ma być uzgodnione z Wydziałem Gospodarki Komunalnej oraz Wydziałem Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta, a także z Miejskim Zarządem Dróg. Sześć zielonych przystanków ma się znaleźć w ciągu Szosy Chełmińskiej, w tym dwa przy targowisku miejskim, tyle samo na skrzyżowaniu z ul. Bema oraz z ul. Żwirki i Wigury. Jeden na wschodnim peronie pojawić się ma na ul. Legionów, z kolei od południowej strony zlokalizowano go na skrzyżowaniu ul. Długiej i ul. Mohna. Para przystanków zlokalizowana ma być na skrzyżowaniu ulic Ugory i Watzenrodego. Zielony przystanek funkcjonuje już w węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II.
Inwestycja obejmuje kompleksowe zagospodarowanie zieleni – nowe drzewa, krzewy i trawy, kolejne odcinki zielonych torowisk oraz łąki kwietne. W trosce o faunę pozostawiony zaś zostanie korytarz dla nietoperzy – zapowiada Miejski Zakład Komunikacji.
Pomysły związane z tą inwestycją są komentowane przez mieszkańców.
Wycinanie dorosłych drzew i sadzenie w ich miejsca małych drzewek, z których i tak duża część uschnie, to nie jest właściwe porównanie – twierdzi jeden z internautów, który skomentował doniesienia o nowych przystankach, opublikowane na naszym portalu. Uważa on, że tworzy się miasto z myślą tylko o użytkownikach samochodów, pod pozorem chęci rozwoju komunikacji miejskiej.
Przesadzanie drzew miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku na ul. Polnej. Łącznie w ramach budowy nowej linii planuje się nasadzenia 102 drzew oraz ok. 21 tys. krzewów i roślin ozdobnych, przesadzenie 112 drzew i ok. 2000 m kw. krzewów, a także założenie ok. 7600 m kw. łąk kwietnych oraz ok. 4000 m kw. pozostałej powierzchni zielonej.
W połowie stycznia wycięto kilka drzew przy targowisku miejskim, zaś wzdłuż ul. Sobieskiego planowana jest budowa ciągu rowerowo-pieszego. Rada Okręgu Jakubskie-Mokre zaopiniowała negatywnie dokumentację inwestycji.
Projekt zdaniem rady wykonany został w sposób niedopuszczalny, za priorytet uznając szeroką jezdnię i upchnięcie ciągów pieszych i rowerowych kosztem terenów zieleni, w tym wycięcie 44 drzew tak bardzo na ul. Sobieskiego pożądanych – podali przedstawiciele rady w mediach społecznościowych.
Radni zaznaczają, że drzewa nasadzono tam niedawno, sporym kosztem finansowym. Sprawa ma trafić na biurko prezydenta.
Miejski Zarząd Dróg odpowiedział na te zarzuty.
Nie jest prawdą, że drzewa będą wycinane. Będą one przesadzone, co widać na pokazanej przez państwa dokumentacji.
O komentarz do sprawy wycinki drzew poprosiliśmy biuro prasowe władz miasta.
Na zlecenie Wydziału Środowiska i Ekologii UMT co roku prowadzona jest interwencyjna wycinka drzew, która polega na usuwaniu tylko drzew obumarłych, zamierających, nie rokujących szans na przeżycie, z licznymi wypróchnieniami, uszkodzeniami pnia czy zachwianą statyką, które stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi lub uszkodzenia mienia – pisze Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia. – Konieczność usuwania takich drzew jest zadaniem własnym każdej gminy/miasta i stanowi integralną część prac w zakresie bieżącego utrzymania terenów zieleni miejskiej. Interwencyjna wycinka drzew prowadzona jest na terenach zarządzanych przez Wydział Środowiska i Ekologii UMT w obrębie Gminy Miasta Toruń. Drzewa usuwane są po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń w zależności od rodzaju nieruchomości tj. wydanych przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (tereny objęte rejestrem) lub Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (tereny gminne) lub Prezydenta Miasta Torunia (tereny Skarbu Państwa).
Planowane są także nowe nasadzenia drzew w pasach drogowych i na terenach zieleni.
12 lutego 2022 @ 14:03
Czy Miasto nie rozumie prostego przekazu: ludzie mają dość betonowania miasta i pudrowania tego faktu ruchami pozornymi typu zielone przystanki?