Czy warto studiować prawo w KPSW w Bydgoszczy? Eksperci nie mają wątpliwości
Prawo to kierunek studiów, który od lat cieszy się dużą popularnością. Przy wyborze uczelni, kształcącej przyszłych prawników, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko specjalistów w kadrze, ale także zdawalność egzaminów na aplikacje i możliwość ugruntowania wiedzy w praktyce. To wszystko (i wiele więcej!) oferuje Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy.
Wydział Nauk Prawnych, Społecznych i Humanistycznych Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy zajął III miejsce w Rankingu Dziennika Gazety Prawnej w kategorii uczelnie niepubliczne w 2021 r. Czy warto tutaj studiować prawo? Specjaliści nie mają wątpliwości, że tak. Zajęcia prowadzone są nie tylko przez doświadczonych nauczycieli akademickich, ale także przez prawników-praktyków: sędziów, notariuszy, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych. Zdaniem autorów XV Rankingu Wydziałów Prawa KPSW w Bydgoszczy ma najlepszą kadrę ze wszystkich uczelni niepublicznych w Polsce.
– Studenci zdobywają wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa i zyskują możliwość dalszej specjalizacji w wybranej z nich. Poznają warsztat pracy prawnika i podstawy negocjacji. Uczą się konstruować pisma procesowe. Szkolą w zakresie specjalistycznego języka obcego czy zagadnień społeczno-ekonomicznych – wymienia Izabela Pochowska, kierownik Biura Promocji w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.
Studenci prawa w KPSW w Bydgoszczy mają możliwość uczestniczyć w specjalistycznych kursach przygotowawczych na aplikacje. To, co wyróżnia KPSW spośród innych uczelni prawniczych, to nacisk na ugruntowanie zdobytej wiedzy w praktyce. Taką możliwość daje z jednej strony współpraca uczelni z Sądem Okręgowym w Bydgoszczy, a z drugiej funkcjonowanie od 2013 r. Studenckiego Koła Naukowego „Klinika Prawa”.
– Nasi studenci, pod opieką nauczycieli akademickich, udzielają mieszkańcom Bydgoszczy w Klinice Prawa nieodpłatnych porad prawnych w drobnych, bieżących sprawach życia codziennego. Pomagają im także m.in. redagować pisma procesowe i inne dokumenty kierowane do sądów – wyjaśnia Izabela Pochowska.
Studenci prowadzą poza tym w szkołach ponadgimnazjalnych, w ramach Programu Edukacyjnego Kliniki Prawa, warsztaty „Prawo na co dzień”. Takie działania pozwalają studentom wykorzystać zdobytą wiedzę w rzeczywistych warunkach, zdobyć cenne doświadczenie praktyczne i przygotować się do pracy w wymarzonym zawodzie. Funkcjonowanie Kliniki Prawa to ponadto szansa dla osób w trudnej sytuacji materialnej na uzyskanie pomocy, która z powodów finansowych często jest dla nich niedostępna.
– Po ukończeniu studiów absolwenci są doskonale przygotowani do egzaminów na aplikacje, m.in. adwokacką, radcowską, sędziowską, prokuratorską czy komorniczą. Świadczy o tym wysoka zdawalność tych egzaminów przez naszych uczniów i osiągane przez nich wyniki – jedne z najwyższych w kraju – dodaje Izabela Pochowska.
Wysokie miejsca KPSW w rankingach mówią same za siebie – jakość kształcenia jest tutaj dużo wyższa niż na wielu publicznych uczelniach. Małe grupy zajęciowe, indywidualny kontakt z wykładowcami, kameralność studiowania i jedna z najlepszych możliwych ofert kształcenia – to standardy, z którymi studenci prawa w KPSW w Bydgoszczy mają do czynienia na co dzień.