UMK odchodzi od plastiku. Instaluje filtry i krany z wodą pitną
W budynkach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zostaną zainstalowane filtry i krany z wodą pitną. To zachęta do rezygnacji z zakupu butelkowanej wody.
– Wypicie półlitrowej butelki wody zajmuje maksymalnie kilka minut, tymczasem plastik użyty do produkcji opakowania może rozkładać się nawet 1000 lat – informuje toruński uniwersytet. – Organizacje ekologiczne szacują, że ludzie co minutę kupują około miliona plastikowych butelek. Niestety tylko 10 proc. wyprodukowanego plastiku udaje się poddać recyklingowi, a ponieważ nie można poddawać go temu procesowi w nieskończoność, i tak w końcu trafia na wysypisko. Plastikowe odpady zalewają naszą planetę, szkodzą zdrowiu ludzi (zwłaszcza mikro- i nanoplastik, które jako zagrażające człowiekowi i innym żywym organizmom coraz częściej lądują pod lupą naukowców), potęgują niesprawiedliwość społeczną, niszczą bioróżnorodność i napędzają kryzys klimatyczny.
Jak podaje Uniwersytet Mikołaja Kopernika, 105 filtrów i kranów do poboru zimnej wody zostanie zainstalowanych w 23 lokalizacjach toruńskiej części UMK. Znajdą się one na wydziałach i w budynkach administracji. Instalacja ma potrwać około dwa miesiące. Szacuje się, że dzięki temu procesowi uniwersytet ograniczy produkcję plastiku o około 22 tys. butelek o pojemności 1,5 litra oraz 15 tys. butelek o pojemności 0,5 litra rocznie, które stanowią około 1 tonę odpadów.
– Jako Uniwersytet mamy niezwykłą możliwość budowania lepszego świata, nie tylko poprzez nasze badania naukowe i kształcenie, lecz także poprzez odpowiedzialne zarządzanie – mówi prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś, prorektorka ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym. – Rezygnacja z plastikowych butelek wymagać będzie od nas jedynie zmiany przyzwyczajeń, a warto robić wszystko, by ochronić planetę. Przy tym, woda dystrybuowana z użyciem tych nowych filtrów jest po prostu przepyszna! Jednocześnie warto przyjrzeć się codziennej pracy i poszukać rozwiązań świadczących o naszej trosce o środowisko, np. ograniczyć zużycie papieru czy plastikowych materiałów reklamowych.
Instalacja filtrów i kranów z pitną wodą nie ominie także Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Jest ono aktualnie na etapie wyboru ich lokalizacji.