Stara wieża ciśnień na Podgórzu będzie rewitalizowana. Wiemy, co w niej powstanie
Projekt odnowienia zabytkowego budynku na lewobrzeżu pojawił się już w 2018 r. Niestety, od tamtego czasu budynek wieży ciśnień z początku XX w. dalej niszczał. Czy tym razem uda się podjąć prace rewitalizacyjne? „Tej koncepcji już nic nie zatrzyma”, przekonuje radny Piotr Lenkiewicz i zapewnia, że przebudowa będzie zgodna z oczekiwaniami mieszkańców.
Piotr Lenkiewicz, radny miasta Torunia, poinformował w czwartek 26 listopada, że niszczejąca obecnie wieża ciśnień na podgórzu będzie rewitalizowana. Wieża wodna powstała w 1903 r. i zaopatrywała w wodę znajdujące się nieopodal miasteczko poligonowe. Początkowo pompa wodna napędzana była siłą wiatru, potem wieżę ciśnień zelektryfikowano, a wiatrak zastąpiono wieżyczką zegarową. To najstarsza tego typu budowla lewobrzeżnego Torunia, dziś niestety znajdująca się w ruinie. Z dawnej wieżyczki zegarowej pozostał tylko szkielet, dach i część ścian drugiego piętra zawaliły się, a sam budynek trawiło kilka pożarów. Reszty dopełnili wandale. Pierwszy projekt rewitalizacji tego obiektu, na zlecenie Urzędu Miasta Torunia, powstał w 2018 r., jednak od tego czasu stan wieży nie uległ poprawie. Ostatecznie decyzję o odnowieniu wieży ciśnień na Podgórzu podjęła Rada Miasta Torunia w maju 2020 r., ale dopiero pod koniec listopada udało się zorganizować wizję lokalną z Miejską Pracownią Urbanistyczną oraz Wydziałem Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia.
Długo mówiliśmy o tym, jak ten teren zagospodarować, składaliśmy liczne wnioski i poprawki do projektu – tłumaczy radny Piotr Lenkiewicz. – Na ten moment wiemy jednak jedno. Tej koncepcji już nic nie zatrzyma.
Prace projektowe wciąż trwają, ale koncepcja rewitalizacji zaczyna nabierać wyraźnych kształtów.
Wyjątkowy zabytek architektury technicznej zostanie zagospodarowany na potrzeby lokalnej społeczności. Po przeprowadzeniu kapitalnego remontu i rewitalizacji z obiektu i jego otoczenia będą mogli korzystać zarówno rodzice z dziećmi, seniorzy, osoby niepełnosprawne czy szukające wytchnienia w otoczeniu zieleni – pisał w mediach społecznościowych radny Wojciech Klabun.
Radni przekonują, że plan zagospodarowania wieży ciśnień i terenu wokół niej jest zbieżny z oczekiwaniami mieszkańców tej części Torunia.
Na Podgórzu brakuje miejsca użytkowo-rekreacyjnego, o czym wielokrotnie mówili nam mieszkańcy – tłumaczy radny Piotr Lenkiewicz. – Mamy oczywiście przestrzenie na spacery, place zabaw, będzie skate-park, ale nie było do tej pory miejsca, które miałoby zaplecze infrastrukturalne. Takim miejscem stanie się stara wieża ciśnień.
Zanim to jednak nastąpi konieczne będzie przejście kilku etapów inwestycyjnych. A to potrwa. Największą przeszkodą będą, bez niespodzianki, fundusze, bo tak szeroko zakrojona inwestycja będzie wymagała znacznych nakładów pieniężnych. Plany zakładają chociażby podpiwniczenie budynku. Radni podkreślają, że prawdopodobnie konieczne będzie znalezienie alternatywnych, zewnętrznych źródeł finansowania.
Docelowo cała przestrzeń wokół wieży ciśnień zostanie zrekultywowana. Do tej pory, na prośbę mieszkańców, udało się stworzyć plac zabaw, siłownię zewnętrzną i wybieg na psów. Ta zewnętrzna część plenerowa zostanie jeszcze bardziej poszerzona i wyposażona w dodatkową infrastrukturę, która umożliwi mieszkańcom aktywnie spędzanie czasu – zapewnia radny Piotr Lenkiewicz.
Nad kwestią tego, w jaki sposób zostanie zaadaptowane wnętrze budynku, wciąż toczą się gorące dyskusje. Koncepcji jest kilka. Być może zrewitalizowanym obiektem zaopiekuje się jedna z toruńskich instytucji kultury, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie albo Centrum Aktywności Lokalnej. Projekt tworzony jest w taki sposób, aby budynek można było łatwo dostosować do różnych potrzeb. Znajdą się w nim m.in. dwie sale konferencje o funkcji warsztatowej, nie zabraknie także podjazdów dla osób niepełnosprawnych. Bez względu jednak na to, jaki podmiot podejmie się w budynku prowadzenia działalności, ma on przede wszystkim służyć mieszkańcom.
Chcemy, aby to miejsce stało się wizytówką tej części miasta– podsumowuje radny Piotr Lenkiewicz.